Dubleks ev nasıl ısınır?

Dubleks evin ısıtılması kalorifer veya kombi ile değil de klima, doğalgaz sobası veya elektrikli ısıtıcılarla sağlanıyorsa, evin heps...

 

Çoğu kişinin hayali geniş ve ferah evlerde yaşamaktır. Dubleks evler de bu hayalin gerçekleştirilebildiği yerlerdendir. Özel olarak çatı dubleksleri hem iç mekanlarının genişliğiyle, aynı zamanda teras olanaklarıyla hayli caziptirler. Lakin her güzelliğin bir kusuru olduğu gibi dubleks evlerin de bazı problemleri vardır. Genelde bu evlerin temizliği genişliğinden ötürü normal eve oranla daha zordur. Temizliğin yanında dubleks evlerin ısıtılmasında da sorunlar yaşanabilmektedir. Özel olarak yalıtımın olmadığı ve ya doğru bir biçimde yapılmadığı dubleks evlerin ısıtılması çok masraflı olabilir.

Dubleks evin ısıtılması kalorifer veya kombi ile değil de klima, doğalgaz sobası veya elektrikli ısıtıcılarla sağlanıyorsa, evin hepsinin bu biçimde ısıtılması çok zordur. Bu gibi hallerde sadece yaşanılan oda ısıtılmalı ve ısıtma süresince kapı kapalı tutulmalıdır.

Dubleks evlerde çoğu zaman oda sayısı normal evden daha fazladır. Bu halde genelde aktif olarak kullanılmayan odalar bulunmaktadır. Dubleks ev ısıtmasında tasarruf sağlanması için kullanılmayan odaların petekleri kapatılabilir yahut yerden ısıtma yapılmış olan dublekslerde odalara giden sıcak su kollektörden kesilebilir. Bu halde oda kapıları kapalı tutulmalıdır. Aksi takdirde diğer bölümlerin ısıtma tesisatları bu bölgeleri ısıtmaya devam ederler.

Yalıtımın iyi olduğu dublekslerde ısıtma için fazla bir çaba sarf edilmesine çoğunlukla gerek duyulmaz. Bu halde en iyi tasarruf odalarda bulunan kalorifer peteklerinde termostatlı vanaların kullanılması nihayetinde olur. Kullanılmayan odaların sıcaklıklarının 18 oC etrafında, yaşanılan odaların sıcaklıklarının ise 21-22 oC etrafında tutulması ile hem evin tamamı ısıtılmış olur, aynı zamanda ısıtmada tasarruf sağlanmış olur. Buna ek olarak sıcaklık ayarı için oda termostatları da kullanılabilmektedir. Fakat oda termostatlarının soğuk odalara yerleştirilmesinden kaçınılmalı, imkan bulduğunuz sürece termostatların yaşanılan odaya koyulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Dubleks evler de normal evler gibi ısınırlar. Yani kombi, kat kaloriferi, soba, klima, elektrikli ısıtıcılar gibi ısıtıcılardan herhangi birisi ile dubleks evler ısıtılabilir. Kombi ile ısıtmada radyatör (petek) veyahut yerden ısıtma sisteminden herhangi birisi kullanılabilmektedir. Ama bu sistemlerden en ideal maliyetli olan doğalgaz kombisi ile ısıtma iken, azami maliyetli ısıtma ise elektrikli cihazlar kullanılarak yapılandır.

Dubleks evlerin ısıtılmasında tasarruf yapmak için katlar arasına ısı yalıtımı sağlayacak bir bölme yapılabilmektedir. Özel olarak dubleks üst katının kullanılmadığı hallerde bu yol ısıtmada önemli derecede tasarruf sağlamaktadır. Katları biri birinden ayırmak için merdiven bölgesinde, istendiği zaman açılabilecek halde türlü ahşap, alçıpan veyahut panjur uygulamalarından yararlanılabilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yeni bina neden ısınmaz? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?