Nanenin saça faydaları nelerdir?

Nanenin saça olan etkilerinden yararlanmak için en kolay çözüm nane yağı kullanmaktır. Mentol ve diğer bileşenler açısından konsantre...

 

Uçucu yağlar yönünden zengin olan nane, içerdiği mentol nedeni ile ilaç ve kozmetik sanayisinde en fazla kullanılan bitkilerden biridir. Nanenin kokusu ve diğer çok özelliği mentol adıyla anılan etken maddesinden kaynaklanır.

Saç bakımında nane nasıl kullanılır?

Nanenin saça olan etkilerinden yararlanmak için en kolay çözüm nane yağı kullanmaktır. Mentol ve diğer bileşenler açısından konsantre olan nane yağı, uçucu yağlar kategorisinde yer bulur. Uçucu yağlar en direkt kullanıldığı zaman cildimizde tahrişe neden olabilir. Cilde zarar vermemek için küçük ölçeklerde ve sabit yağlarla karıştırılarak kullanılması gerekmektedir. Nane yağını uygulamak için saç sağlığını destekleyen zeytinyağı, badem yağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlar tercih edilebilmektedir. Saçın ihtiyacına göre seçilecek 5 yemek kaşığı sabit yağa, 7 damla nane yağı eklenmek suretiyle saç bakım serumu hazırlanabilir.

Nane omega 3 yağları, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez ve bakır mineralleri yönünden gayet zengindir. Şampuanlarda ve saç bakım ürünlerinde yoğun olarak kullanılabilen nane özleri hem tedavi edici özellikleri aynı zamanda ferahlatıcı kokusu nedeni ile tercih edilir.

Uygulama

5 kaşık sabit yağa 7 damla nane yağı eklenmektedir ve karıştırılır. Temiz ve nemli saça masaj yaparak uygulanır. Saç streç filme sarılır. Yağların daha iyi nüfuz etmesi için sıcak bir havlu ile sarılır. 30 dakika bekleyince ılık suyla şampuanlanarak durulanır.

 

Nanenin saça faydaları nelerdir?

Nanenin pH’ı saç derisinin ph değerine yakındır. Bu özelliğiyle saçların nemlendirilmesine yardım etmektedir. Kırılmalara ve kopmalara karşı korur. Kuru saç derisinin neden olduğu yanma kaşıntı ve kepek gibi şikayetlerin giderilmesini sağlamaktadır.

Etkili uyarıcı olduğundan saç derisine nüfuz ederek saç köklerini uyarır. Kan dolaşımını teşvik eder ve saçın daha hızlı büyümesini sağlamaktadır. Dolaşım artışı ile daha fazla beslenen saçlar sağlık ve parlaklık kazanır.

Nane nerdeyse bütün saç tipleri için güvenle kullanılacak, saç derisinin doğal dengesini bozmayan bitkilerden biridir. Cilt üstünde büzücü etkiye sahip olan nane saç derisindeki sebum miktarının normalleşmesini sağlamaktadır. Bu vesileyle aşırı yağlanmayı önlemektedir ve saç derisine ferahlık kazandırır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Protez tırnak bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?