Yemek masası nasıl süslenir?

Samimi yemek toplantılarında renk uyumu göz önünde bulundurularak değişik malzemeler bir araya getirilebilir. Geometrik şekilli yahut...

 

Misafire yapılmış olan yemeklerin sunum hali minimum lezzeti kadar önemlidir. Keyifli bir ortam oluşturacak, misafirlerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak, göze hitap eden şık ve etkileyici bir yemek masası düzenlemek zor değildir. Yemek masası süslemeleri her zevke hitap eden geniş ve renkli bir öneri yelpazesine sahiptir.

Masa Düzenlemesi 

Samimi yemek toplantılarında renk uyumu göz önünde bulundurularak değişik malzemeler bir araya getirilebilir. Geometrik şekilli yahut resimli masa örtüleri, sevimli ve eğlenceli figürler içeren peçete ya da aksesuarlar, vazoda duracak taze kır çiçekleri süslemede sıcak bir hava katması için kullanılabilmektedir.

Doğum günü, nişan ve yılbaşı gibi özel günler için hazırlanacak yemek masalarında ise kutlanacak günün özelliğine münasip temalar hem aksesuarlarda aynı zamanda masa örtülerinde kullanılabilmektedir. Kırmızı bir masa örtüsü ve kalpli peçeteler nişan yemeği için münasip olurken, minik çamlar ve kırmızı yeşil peçeteler yılbaşı yemeği için uyumlu olabilecektir. Doğum günü yemekleri için ise rengarenk peçeteler ve neşeli aksesuarlarla kombinlenmiş masa örtüsü, tavandan sarkan kağıt fenerlerle ortam renklendirilebilir. 

Yemeklerin veriliş amacına göre masa düzenlemeleri değişiklik göstermektedir. Resmi davetlerde daha fazla açık renklerin hâkim olduğu, çorba kâsesinden çay kaşığına kadar tüm bir sete sahip yemek takımlarının kullanılması tavsiye edilir.

 

Çatal, bıçak ve kaşıkların doğru sırada konulmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Sıralama en sağdan tabağa doğru; çorba kaşığı, tatlı kaşığı, bıçak biçiminde olmalıdır. Tabağın sol bölümünde ise dıştan içe doğru; salata çatalı, ana yemek çatalı ve tatlı çatalı biçiminde olmalıdır. Masaya şık görünüm vermek için, gümüş şamdanlar, işli peçeteler, yaldızlı masa örtüleri veyahut runnerlar, peçete tokası kullanılabilmektedir.

Temiz, ütülenmiş bir masa örtüsü, onu tamamlayacak renklerde runner ve kumaş peçeteler ne kadar uyum içerisinde olursa o kadar güzel görünür. Bu malzemeleri seçerken renk uyumlarına dikkatli olunması gerekmektedir. Başta biri birine uyumlu iki renk belirlenir ve geri kalan bütün düzenlemelerin bu seçime münasip olmasına özen gösterilir.

Benzer cins, temiz ve birbirini tamamlayan tercihen porselen bir yemek takımı kullanılmalıdır. Benzer takımın değişik renklere sahip bardakları ya da benzer bardak renginden değişik cinsteki bardaklar masaya estetik bir görüntü sağlayacaktır. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Evdeki rutubet nasıl giderilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?