Çiller nasıl azaltılır?

Çilleri azaltmak için uygulanabilecek diğer maske ise maydonoz maskesidir. Bu maske için 1 demet maydonoz ince ince kıyılıp içine lim...

 

Güneşe maruz kalmaktan ve genetik yatkınlıktan oluşan, çoğu zaman yüzde ve omuzlarda görülebilen lekelere çil denilir. Dönem dönem renkleri koyulaşan veya daha da açık hale gelen bu lekeler, ciddi bir cilt sorunu olarak kabul edilmez. Görüntü olarak çillerinden rahatsız olanlar için bunları azaltmaya yönelik bazı yöntemler mevcuttur. 

Çil Azaltan Maske Önerileri

Çilleri azaltmak için uygulanabilecek diğer maske ise maydonoz maskesidir. Bu maske için 1 demet maydonoz ince ince kıyılıp içine limon eklenmeli ve çil olan bölümlere uygulanmalıdır. Bir zaman bekletilince ılık suyla yıkanmalı ve kurulanmalıdır.

Çilleri azaltmak için lazer tedavisi ve kremler dışında evde doğal metodlarla de maskeler hazırlanabilir. Bunlardan ilki karbonat maskesidir. Bu maske için gerekli olan malzemeler; 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı karbonattır. Malzemeler biri birine karıştırıldıktan sonra bir zaman dinlendirilmeli ve daha sonrasında çil olan bölümlere yedirilmelidir. Biraz bekleyince ılık suyla yıkanmalı ve yumuşak havlu ile yavaş hareketler ile kurulanmalıdır.

Bu maskeler dışında bazı doğal ürünler en direkt çil olan bölümlere uygulanabilir veya tüketilebilmektedir. Limonun suyu bunlara bir örnektir. Bir ürünle karıştırılmadan çillere sürülebilir. Süt de limonun suyu gibi çillere direkt uygulanabilen ürünlerdendir. Bir bardak pirinci suda kaynatmak ve bu suyla yüzü yıkamak diğer yöntemdir. Son olarak, çilleri azaltmak için portakal, greyfurt ve mandalina gibi meyvelerin tüketimi artırılmalıdır. 

 

Çillerin azaltılması için ilk akla gelen yöntem lazer yöntemidir. Bu yöntemde lazer ile derinin alt katmanlarına inilir ve şurada çile neden olan değişimlere müdahale edilir. Lazer cildin daha canlı ve parlak olmasını da sağlamaktadır. Çil azaltma yöntemleri arasında en garanti yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Yaz aylarındansa kış mevsimindeki aylarda uygulanması daha uygun olur 

Leke açıcı kremler de çil tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Eczanelerden rahatça alınabilen bu kremler düzenli bir biçimde kullanılmış olduğu sürece etkisini göstermektedir. Fakat, kremlerin içindeki bir maddeye karşı dermatolojik bir hassasiyet gösterilmesi halinde doktora başvurulmalı veya öncesinde doktor önerisiyle kreme başlanmalıdır. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Meyvelerle peeling nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?