Çekiç parmak hastalığı nedir?

Çekiş parmağın belirtilerinden bazıları;...

 

Genel olarak ikinci ayak parmağında görülebilen ‘’çekiç parmak’’, hammertoe ve mallet kırığı gibi adlar ile de bilinen bir şekil bozukluğudur. Ağrı ve ayak parmağındaki şekil bozukluğu ile kendini gösteren bu hal, erkeklere nazaran kadınlarda daha yaygın bir biçimde görülmektedir. Bunun sebebi ise kadınların sivri buruna sahip, yüksek topuklu ayakkabı seçimindeki eğilimlerinden kaynaklanır.

Yara ve nasır oluşumu

Genelde ikinci parmağın ucunun içe doğru kıvrılarak bükülmeye başlaması

Eklemlerde sertlik

İltihap

Ağrı

Ayakta kızarıklık ve şişkinlik

Çekiç Parmak Nasıl Oluşur?

Çekiş parmağın belirtilerinden bazıları;

Doğuştan gelen şekil bozuklukları, uzun bir zaman dar ayakkabı kullanımı ve parmaklara alınan darbeler hastalığın çok önemli nedenlerini oluşturmaktadır. Parmak zaman içinde bükülerek, çekice benzer halde kıvrılır. Ayak parmaklarının hepsinde görülebilmesine karşın, sürekli ikinci parmakta meydana gelir  Oluşan şekil bozukluğu ilk başlarda esnek ve ağrısız olsa da, zaman içinde eklemler sertleşir ve görünüm kalıcı hale gelir. Tedavi edilmemeleri halinde, deformasyonun neden olduğu ağrılar şiddetlenerek günlük hayatı etkileyip, iş gücü kaybına neden olabilir.

Ayağı ve ayak bileğinin hareketlerini sağlayan yumuşak dokudaki travmaların neden olduğu çekiç parmak, zaman içinde yavaşçacık oluşabileceği gibi parmak ucunun aldığı darbeler ardından zorlanması yahut eklemin hasar görmesi nihayetinde oluşabilir.

 

Çekiç Parmağın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çekiç parmak hastalığı küçük yaralanma gibi algılansa da, yürümeyi hayli zorlaştıran ve hastaların yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Yürüme zorluğu ve ağrı, hastaların dörtte birlik diliminde, tedaviden sonra bile 4 haftayı aşan işgücü kaybına neden olur.

Çekiç parmak tedavisinde, parmakta oluşan yaralanmanın boyutuna göre, açık veyahut kapalı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kapalı ve daha hafif yaralanmalarda bandajlama/ spintleme, açık ve ciddi yaralanmalarda genelde cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedaviden birkaç hafta ardından sportif faaliyetlere ara verilmeli ve parmağın bir halde zorlanmasından kaçınılmalıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tırnak sararması neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?