Ayak nasırı nedenleri

Ayak nasırının oluşmasının asıl nedeni bir bölgenin aşırı derecede sürtünmeye ve tahrişe maruz kalmasından ötürü vücudumuzun o kısma ...

 

Nasır vücut derisinden ölü deri bölümünün kalınlaşarak oluşturduğu bölüme verilen genel bir addır. Vücudumuzun türlü bölümlerinde görülebildiği gibi genel olarak ayağın alt kesiminde rastlanılmaktadır. Uzun zaman ayakta kalan kişilerde ayak nasırı görülme riski daha fazladır. Özel olarak askere giden erkeklerin çoğu ayak nasırlarıyla karşılaşmaktadır. Peki ayak nasırları neden oluşur? 

Ayak nasırının oluşmasının asıl nedeni bir bölgenin aşırı derecede sürtünmeye ve tahrişe maruz kalmasından ötürü vücudumuzun o kısma yardım etmek istemesidir. Vücut o bölgeyi korumak için deriyi kalınlaştırıp tahrişi ve sürtünmeyi önlemeye çalışmaktadır. Bu sürtünme ve tahrişler şu gibi hallerde meydana gelebilmektedir;

Özel olarak bayanlar için günün içinde uzun zaman topuklu ayakkabı kullanmakta nasıl oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Ayak nasırına genellikle ayağa münasip olmayan ayakkabılar neden olur. Ayakkabının dar olması bu hale sebebiyet vermektedir. Bu nedenden alacağınız ayakkabıların ayağınıza münasip olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayakkabının ayakta çok uzun zaman kalmasından ötürü ayağın havasız kalması ayakta nasır oluşmasına neden olur. Ayakkabının yanında uzun zaman çoraplarında ayakta kalması terleme yapacağı için nasır oluşumuna sebebiyet vermektedir. (Ayak terlemesini önlemek için çoraplar devamlı değiştirilmeli ve pamuklu çorap tercih edilmelidir)

 

Ayağın yapısından veyahut yürüyüş bozukluğu da nasır oluşumuna neden olabilir. Ek olarak uzun zaman çıplak ayakla yürümekte ayağın tahriş olmasına neden olacağı için ayakta nasır oluşumuna tetiklemektedir.

Ayakta çıkan nasırların önüne geçmek için ayakların her gün düzenli biçimde yıkanması ve temiz tutulması gerekir. Ayak yapısı nasır oluşumuna elverişli insanlar ortopedik ayakkabı kullanmaya özen göstermelidirler. Ek olarak ayakların düzenli bir biçimde havalandırılması ev içinde çorapla durulmamasında da yarar vardır. Gene de ayağınızda nasır oluştuysa tedavisi evde rahat bir biçimde yapılabilmektedir. Ama nasır ağrılı ve acılı bir şekildeyse mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Ağrısız, sıradan bir nasıl için uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemi ponza taşını kullanarak nasırlı bölgenin temizlenmesidir. Bundan dolayı nasır ölü hücrelerden arındırılmış olabilecektir. Eczanelerde satılan nasır bantları da nasır tedavisi için etkili olur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Safra kesesi taşı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?