Tırnak batığının belirtileri

Tırnak batması insanlar arasında çokça görülebilen bir problemdir. Bu sorunun nedeni çevreden gelen birtakım etkilemektedir olabildiğ...

 

Tırnak batması insanlar arasında çokça görülebilen bir problemdir. Bu sorunun nedeni çevreden gelen birtakım etkilemektedir olabildiği gibi kişiye bağlı olarak farklı sebepleri olabilir. Mantar enfeksiyonu, şişmanlık, yanlış ayakkabı tercihi, tırnakların yanlış kesilmesi başlıca sebeplerdir. Her parmakta tırnak batığı olabildiği gibi genellikle ayak baş parmağında görülür. Tırnak batığının gerçekleşmesi nihayetinde kişilerde birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Tırnak batığının belirtileri nelerdir?

Tırnak batığını hisseden insanları yürümelerinden birtakım sorunlar gözlenmektedir.

Ek olarak tırnak batığının meydana geldiği kısımlarda kanamaların görülmesi de mümkündür. Daha ciddi boyutlarda olanlar için enfeksiyon ilerleyip iltihaplanma oluşur. Bu halde olan insanların ayakkabı giymesinde sorunlar ve yürümede sıkıntı çektikleri gözlenir.

Genel açıdan tırnak batması insan hafif yahut ciddi boyutlarda ağrılar hissetmesine yol açabilmektedir.

Bazı kimseler tırnağın uç bölümleri yan taraflardan deriye batar, kimi zamanlarda da direk olarak tırnak yatağına batık halde gerçekleşir. Her ikisinin sonucu da hissedilen ağrı ve batığın gerçekleştiği bölümde şişmedir.

Tırnak batığı hızlı halde tedavi edilmez ise daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Eğer iltihap oluşur ve kemiğe doğru yol alırsa osteomyelit ismiyle anılan rahatsızlık görülmektedir ve enfeksiyonlar ortaya çıkar. Diyabetik hastalığına sahip olan kişiler bu hale daha özen göstermelidir. Geç tedavi edilmesi nihayetinde diyabetik olan kimselerde ayak kesilmesine kadar varan kötü neticeler yaşanmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Masaj yağı nasıl hazırlanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?