Çay bardağındaki lekeler nasıl çıkar?

Leke çıkarmada en etkili maddelerden biride kildir. Kil maddesi hassaten bulaşıkların üstünde oluşan lekeleri ve yağı çıkarmada çok e...

 

Temizlik kadınların hem çok alakadar oldukları aynı zamanda en fazla zorlandıkları konudur. Titizlik boyutuna kadar gidebilen temizlik, hastalığa bile dönüşebilmektedir.

Leke çıkarmada en etkili maddelerden biride kildir. Kil maddesi hassaten bulaşıkların üstünde oluşan lekeleri ve yağı çıkarmada çok etkili olmaktadır. Bir nebze kil hafif su ile ıslatılarak bulaşıkların lekeli kısımlarına sürülür ve ovulur. Bardağı çizmeyecek ise bulaşık teli de kullanılabilmektedir. Daha sonrasında su ile yıkanır. Arkasından bulaşık deterjanıyla yıkanır ve durulanır.

Temizlik konusunda detaycı olan kadınların dikkat ettikleri bazı noktalar vardır. Kadınlar ilgi alanları temizlik üstüne olunca, temizlik hakkında püf noktalar geliştirirler. Bu tüyolar, çok stabil ve etkindir. Örnek verirsek halıya vişne suyu damladığında hemen uygulanabilecek püf noktalar vardır.  Bulaşık deterjanıyla, yarı nemli bezle silindiğinde leke çıkar.

Her kadın, az çok temizlik bilgisine sahiptir. Çamaşır nasıl yıkanır, ütü nasıl yapılmaktadır veyahut toz nasıl alınır bu sorulara cevap verebilir. Bunlar genelde bilinen temizlik hususlarıdır.

Çay, zor bir lekedir.  Bilhassa çay lekesi kuruduğunda çok zor çıkar. Bardakta kalan ve üstünden epey zaman geçen çay lekesi için de bu hal söz konusudur. Lekenin çıkarılması için birkaç değişik yöntem vardır.

 

Peki, çay bardağındaki lekeler nasıl çıkar?

Bardaklar her şeyden önce derin bir kap içine konur. Bu kabın bulaşık yıkamak için elverişli olması gerekmektedir. Daha sonrasında üstüne sıcak su dökülür. Suyun seviyesi, bardakların batacağı hizada olmalıdır. Suyun içine bir nebze çamaşır suyu dökülür. Takribî 15-20 dakika bekletilir. Bekleme süresi bitince, kap içerisindeki su dökülür. Dökülen su miktarı kadar temiz ve sıcak su eklenmektedir. Bulaşık süngerine deterjan dökülür. Güzelce köpüklenerek ve ovarak bardaklar yıkanır. Temiz soğutulmuş su ile durulanır. İsteğe göre çamaşır suyunda bekleyince bulaşık makinesine de konabilir.

Başka bir yöntem de, temizleyici kremle bardakları ovmaktır. Bu işlemde temizleyici krem yerine sirke veyahut limon da kullanılabilmektedir. Bulaşık süngerinin üstüne bir nebze temizleyici krem dökülür. Bardakların lekeli bölümleri ve içleri, bulaşık süngeriyle ovulur. Lekenin çıktığına emin olunduktan sonra, bardaklar su ile yıkanır. Arkasından bulaşık deterjanıyla yıkanır ve durulanır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Doğal ağrı kesiciler nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?