Tabu nasıl oynanır?

Kırmızı : Klasik tabu oyunudur. Kartın üzerinde yazan kelime, altında yazan tabu kelimeler kullanılmadan anlatılmaya çalışılır. Eğer ...

 

Tabu son 10 senede türkiyede çok bilinen bir duruma gelmiş bir kutu oyunudur. Kısaca belli kurallar çerçevesinde kartlarda yazan kelimeleri karşınızdakine anlatma oyunudur. Kelimelerle iç içe olma, takım arkadaşınıza kelimeyi anlatma özelliklerine süre kısıtlamasını da ekleyince hayli interaktif ve heyecanla oynanan bir oyun meydana gelmiştir. Tabii ki her oyunun olduğu gibi bunun da belli kuralları vardır.

Kırmızı : Klasik tabu oyunudur. Kartın üzerinde yazan kelime, altında yazan tabu kelimeler kullanılmadan anlatılmaya çalışılır. Eğer tabu kelime kullanılır ise piyon bir hane geri getirilir. Tahmin eden oyuncuların kullanmış olduğu tabu kelimelerse anlatıcı tarafından da kullanılabilmektedir. Bu sebeple önce tabu kelimeleri anlatıp sonra bunlar ile asıl kelimeyi anlatmak en basit taktiktir. Süresi 1 dakikadır. 

(Not : Bazı tabu oyunlarında tahta üstündeki soru işareti desenli mor renkli hane için değişik tür daha vardır. Bunu yapmak için oyun boyunca bildiğiniz kelime bulunan kartlar ortaya konur ve bu haneye gelindiği zaman daha önceleri bilinmiş olan kelimeler anlatılır. Renk ayrımı olmadan kırmızı renkler gibi anlatılır. Tabu kelime sınırlaması yoktur. En önemli olanı bu kelimeleri anlatıcı dışarısındaki herkes bilmeye çalışır ve bilen takım bir hane ileri gider. )

Oyunda 4 renk bulunur:

Oyunda bir takımın sırası geldiği zaman bir kişi anlatıcı olur ve takımın geri kalanı bu kelimeyi bulmaya çalışır. Anlatıcıyı kontrol etmek için yanında karşı takımdan bir oyuncu bulunmalıdır. Takımdaki bütün oyuncular bu biçimde sırayla anlatıcı olmak zorundadır. Piyonun bulunmuş olduğu hanenin rengine göre kart seçilir ve yine karşı takımdan birisi 1 yahut 2 dakikalık gereken olan süreyi tutar.

 

Mavi : Konuşmak yasaktır. Bu oyunda kukla yardımıyla sessiz sinema gibi kelime hareketler ile anlatılmaya çalışılır. Süresi 1 dakikadır.

Yeşil : Anlatıcının ağzından yalnızca 15 adet kelime çıkabilir. Kartın üzerindeki 3 kelime de anlatılmadan bir sonraki karta geçilemez. Bu kelimelerden 1 tanesini geçmek için pas demeniz gerekmektedir ve kelime sınırınız bir azalır. Süresi 2 dakikadır.

Sarı : Hiçbir konuşma, mimik ve hareketler bu oyunda bulunamaz. Yalnızca kalem ile çizdiğiniz şekiller ile kelime bulunmaya çalışılır. Süresi 2 dakikadır.

Oyuna başlamadan önce hazırlanması gerekli olan bazı haller vardır. Önce 2 takıma ayrılın. Oyun tahtasını önünüzdeki düz zemine koyun ve renklerine göre kartları üstüne yerleştirin. Her takım için bir piyon seçip başlangıç noktasına koyun. Daha sonrasında tabu kuklası, kağıt, kalem ve kum saatini yanınıza alın. Kum saati yoksa anlattığınız kağıdın rengine göre 1 veyahut 2 dakikalık süreleri kendiniz de tutabilirsiniz. Oyuna başlayacak takımı belirledikten sonra artık oyunu oynamaya hazırsınız.

Anlatıcı elindeki kelimeyi kurallar çerçevesinde anlatmaya çalışır ve diğer takım oyuncuları da tahmin etmeye çalışır. Bilinen her kelime için piyon bir hane ileri ilerletilir. Bitiş noktasına ilk varan takım kazanır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan İstop nasıl oynanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?