Nasıl tekvandocu olunur?

Tekvandocunun yapmaması gerekenler; müsabakalarda belden aşağı ve surata vurmak yasaktır. Sporcular sakatlayıcı hareketlerden uzak du...

 

Kore kökenli olan tekvando savunma sporudur ve temelleri 13. yüzyıla dayanır. 'Tae' ayak, 'kwon' el anlamına gelir ve kelime sonundaki 'do' ise ahlak, disiplin, saygı ve erdem gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Olimpiyatlarda oynanan bir spordur. Tekmeye dayalıdır. Tekvandoda eller ve ayaklar açıkta kalır. Tekvando elbisesi (dobok), göğüs koruyucu, kask giyilerek yapılan spordur. Dobok beyaz renkte kullanılmaktadır. Bunun gayesi da beyaz rengin saflığı ve temizliği temsil etmesidir. Bu sporu yapan sporcular hayli çevik bir yapıya sahip olurlar. Tekvandoda tecrübe ve ustalığı belirtmek için elbisenin üstüne türlü renklerde kuşak bağlanır. Bu kuşaklar sırası ile; beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı, siyah renktedir. Tüm sporcular beyaz kuşakla başlar. Siyah kuşak en üst düzeydir. Ustalık derecesi olan siyah kuşaktan sonra kuşak rengi değişmez. Ama ustalık ve tecrübeyi belirtmek için seviye atlamaya devam edilir. Siyah kuşağa gelebilmek için 9 Dan derecesi vardır. Bunlar 1.Dan, 2.Dan, 3.Dan, 4.Dan, 5.Dan, 6.Dan, 7.Dan, 8.Dan ve 9.Dan'dır. 4.Dan'dan 5. Dan'a geçebilmek için 4 yıl beklemek ve gereken sınavlardan geçmek gerekmektedir. Siyah kuşak sahibi olmak için 15 yaşında olmak şarttır. Yaşı daha küçük ise bunun yerine sporcuya 'pum' kuşak verilir.

Tekvandocunun yapmaması gerekenler; müsabakalarda belden aşağı ve surata vurmak yasaktır. Sporcular sakatlayıcı hareketlerden uzak durmalıdır. Rakibin arkasından vurmak, itmek ve tutmak yasaktır. Çizginin dışına çıkmak hata sayılır. Unutulmamalıdır ki tekvando yüksek puan alan tarafın kazandığı bir spordur.

 

Tekvando çalışmaları 4'e ayrılır. Poomse, hyank, müsabaka ve kırıştır.

Tekvandocu olmanın aşamaları

İlk başta tekvando kurslarına kayıt olunmalıdır. Bunda gidilecek tekvando kurs ya da okullarını dikkatli seçmek gerekmektedir 

Hyank 

Temel teknik kuralları; kültür fizik, temel teknik çalışması,ellik çalışması,ikili çalışma anlamına gelir. Öğrenci başlamadan önce salona ve hocasına selam vermektedir. Do kuralları vardır. Salona girildiği anda uyulması gerekmektedir. Kurallardan bazıları sessizlik, kıyafetle dolaşmamak, selamlama, sigara içmemektir. Tekvando antremanlarında ısınma ve esneme hareketlerinin sonrasında temel teknikler, duruşlar, bloklar, diz kaldırma, poomseler vb. üstünde çalışılır. Çalışmalar bilhassa eşli ve karşılıklı türlü malzemelerle yapılmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Nasıl yelkenci olunur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?