Cilt kırışıklıkları nasıl önlenir?

Cilt kırışıklıklarının oluşmasında özel olarak vitamin eksikliği neden olur. O yüzden vücudumuza yeterli vitaminin alınması yüzeydeki...

 

Genç yaşlardan başlayarak yayılarak çoğalan kırışıklıkların nasıl önlenmesi gerektiği yerine sürekli kozmetik araçlar ile nasıl kapatılması gerektiği hakkında daha fazla önlem alınmıştır. Fakat doğru olanın kırışıklıkları pudralar ile gizlemek değil yayılmasını veyahut bu kırışıklıkların derinleşmesini engellemek olmalıdır. Bunu yapmak için ise ilk başta cilt kırışıklıklarının oluşum sebebi bilinmeli ona göre önlemler alınmalıdır.

Cilt kırışıklıklarının oluşmasında özel olarak vitamin eksikliği neden olur. O yüzden vücudumuza yeterli vitaminin alınması yüzeydeki cilt kırışıklıklarının hayli azalmasını sağlayacaktır. A, B, C ve E vitaminleri hem en direkt cildin mukus zarlarını koruyarak kırışmaya engel olur aynı zamanda stresin neden olabileceği kırışıklıklar için etkili olmaktadır. Ek olarak magnezyum ve cildin elastikiyetini arttıracak olan silica da cilt kırışıklıklarını engelleyecektir.

Cilt kırışıklıklarını önlemenin diğer yolu güneş ışınlarına uzun zaman maruz kalmamaktır. Ek olarak nedenlerinde sayıldığı üzere sigara içmemek ayrıca sigara içilen ortamlardan uzak durmak da kırışıklıkları engelleyecektir. Düzenli spor, bol egzersiz, gün içerisinde minimum 8-10 bardak su ve alkol veyahut kafeinsiz bir hayatta cilt kırışıklıkların azalmasına katkıda bulunacaktır. Aşırı makyaj veyahut sık kullanılan kozmetik ürünlerinin asgari indirgenmesi de gergin ve temiz cilt yüzeyi için gerekir.

 

Cilt kırışıklıklarının çoğalmasının asıl sebebi genel olarak yaş olur. Yüz ilerleyen yaş ile beraber göz ve dudak çevresinden başlamak üzere yayılarak büyüyen kırışıklıklara maruz kalmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi cildin elastikiyetini kaybetmesidir. Bunun yanında ek olarak cilt aşırı güneş ışığına maruz kaldığında da kurur ve erken yaşlarda dahi kırışıklıklara maruz kalır. Bilhassa çöl gibi kuru iklim koşullarının olduğu yerlerde bu hal daha fazla görünecektir. Bundan dolayı çoğu çiftçi, köylünün yüzünde daha derin ve yoğun kırışıklıklar görülebilmektedir. Aşırı mimikli konuşmak, fazla makyaj kullanmak, stres, egzersiz yapmamak, çatık kaşlı bakışlar, aktif ayrıca pasif sigara içiciliği, yetersiz beslenme derken daha benzeri bir çok neden cilt kırışıklıklarına neden olur. Peki, bunlar nasıl önlenebilir?

Bunun peşi sıra beslenmeye dikkatli olunması, kuru havadan çok nemli ortamlarda bulunmaya çalışılması, sürekli sebze meyve tüketimi ve de stresten uzak kalmaya çalışmak cilt kırışıklıklarının önlenmesi açısından pozitif katkı sağlayacaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Vücut nasıl nemlendirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?