Migrene ne iyi gelir?

Migren ağrısına iyi gelen bitkisel yöntemler nelerdir? Migrenden kurtulmak için neler yapmalıyız?

 

Migren, baş ağrıları içerisinden en şiddetli olan bir rahatsızlıktır. Migren bazı zamanlar da baş dönmesi, mide bulantısı gibi semptomlarla birleşerek etkisini göstermektedir. Migren ağrısı genellikle ataklar halinde kendini belli eder. İnsanların yaşam kalitesini etkileyen, yatağa düşüren bu hastalık toplum arasında zonklama şeklinde ağrı diye de tabir edilir.

Migren nedenleri

Eskiden günümüze kadar migren ağrılarının neden meydana geldiği hakkında kesin bir bilgiye erişilememiştir. Ne kadar kaynağı bilinmese de atağın gerçekleştiği beyin damarlarında genişleme, daralma ve iltihaplanma meydana gelir. Migren hastalığında atakların meydana gelmesine şarap, sigara ve kafeinli içecekler neden olabilir. Uykusuz kalmak ve gün içerisinde stresli olmakta migren atağının başlamasına neden olan maddelerdir. Migren rahatsızlığını en aza indirmek için kafeinsiz içecekleri tercih etmeniz ve düzenli uyku modelini seçmeniz gerekir.

Migren hastalığında evde kendi yöntemlerinizle uygulayacağınız birkaç yöntem mevcuttur. Önerilecek yöntemler her insanda olumlu tepki vermeyebilir. Migren hastalığında tedavi için bitkisel çözümlere de önem vermelisiniz.

Migren ağrısına ne iyi gelir?

Magnezyum : İnsan vücudunda magnezyum eksikliği var ise, vücut hastalıkları karşı savunmasız kalabiliyor. Magnezyum yöntemi özellikle ‘arua’ ve ‘menstrüel’ ağrılarında etkilidir.

 

Zencefil : Migren ağrısına iyi gelen bitkilerden bir tanesidir. Migren ağrısının devamında meydana gelebilecek mide bulantısı problemini çözmek için zencefil önemlidir. Ağrı kesici özelliği olması ile migren hariç diğer ağrı tedavilerinde de tercih edilebilir.

Balık yağı : Balık yağı içerisinde bulunan mineral ve vitaminler vücudun her bölgesinde fayda sağlamaktadır. Migren hastalığında önceden balık yağı kullananlar faydalı olduğunu belirtmektedirler.

Nane yağı : Kendine has keskin bir kokusu olan nane yağının, migren ataklarında alın bölgesine sürülmelidir. Nane yağını masaj şeklinde alnınıza sürün.

Cayenne biberi : Kırmızı renk olan bu biberin tadı aşırı acıdır. Biberin acı olmasının yanı sıra içerisinde bulunan mineraller sayesinde beyin fonksiyonlarını çalıştırır. Bu da migrene iyi gelmektedir.

Veba otu : Migren rahatsızlığında veba otunun faydası herkes tarafından bilinir. Araştırmalar sonucu veba otunun migren ağrısını azalttığı gözlemlenmektedir.

Soğuk kompres : Soğuk havluyu alın bölgesine yerleştirip ağrının geçmesini beklemelisiniz. Halk arasında en sık kullanılan yöntemdir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?