Ayak siğilleri nasıl doğal yollarla tedavi edilir?

Ayak siğilleri ayağın tabanında oluşur. "Plantar siğil" olarak da bilinen ayak siğilindeki "plantar", ayak tabanı anlamına gelir. Siğ...

 

Ayak siğilleri ayağın tabanında oluşur. "Plantar siğil" olarak da bilinen ayak siğilindeki "plantar", ayak tabanı anlamına gelir. Siğiller, insan papilloma virüsünün neden olduğu bulaşıcı deri urlarıdır. Siğiller kendi kendilerine iyileşir; ama ayak siğilleri tedavi edilmelidir. Bu tarz siğiller ayağın basınç noktalarında çıktıkları için yürümek acı verebilir. Siğil tedavisi olmasa da semptomları yok etmek için doğal tedaviler bulunmaktadır.

Ayağınızı kuru tutun. Ayak siğilleri nemli alanlarda artarlar; bundan dolayı ayağınızı kuru tutmak önemlidir. Terinizin daha çabuk kuruması için pamuk çorap giyin. Gerekirse gün içinde iki kere çorap değiştirin. Ek olarak teri emmesi için çorabınıza pudra dökün. Mısır nişastası ve karbonat da bunu yapmak için denenebilecek iki ürün.

Hafif asitleri kullanın. Ayak siğillerini yok etmenin bir yolu da aşınıncaya dek siğilin üst tabakalarını soymaktır. Bu amaçla kullanılacak birkaç doğal ürün limonun suyu, beyaz sirke yahut elma sirkesidir.

Sarmısak suyu kullanın. Bir diş taze sarmısak alın ve suyunu çıkartın. Daha sonrasında siğile sürün. Bu çok siğil çeşidi için sık kullanılan kocakarı ilacıdır. Sarımsağın antiviral özellikleri olduğuna inanılıyor.

Uçucu yağları kullanın. Aktarlar tarafından siğil tedavisi için önerilen birkaç uçucu yağ bulunuyor. Limon otu yağı siğili yumuşatmasının yanında içerisindeki sitrik asit vesilesiyle üzerindeki sert deriyi soyar.

Siğillere A vitamini sürün. A vitamini cildin tedavisi ve yenilenmesine yardım ettiği klinik denemelerde kanıtlanmış bir antioksidandır. Bir A vitamini kapsülünü açın ve içeriğini siğilinize gün içerisinde bir veyahut iki kez uygulayın.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Muz kabuğu ayak siğillerini nasıl iyileştirir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?