Alerji belirtileri nelerdir?

Ölümcül boyutlara ulaşabilen bir rahatsızlık olması nedeni ile fark edildiği anda önlem alınmalıdır. Yukarıda sayılan en hafif belirt...

 

Kişinin bağışıklık mekanizmasının alerjen madde veya hallere gösterdiği tepkiye alerji denilir. Kimi kez rahatsız edici boyutlara ulaşabilen bu hal çok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Mevsimsel alerjiler, gıda alerjileri, evcil hayvanlara karşı geliştirilen alerjilerin yanında ek olarak küf, güneş, ilaç, toz, polen, kimyevi madde veya kozmetik ürünlere karşı alerjik duyarlılık da sözü edilen olabilir. 

Tedavi Neden Önemlidir?

Ölümcül boyutlara ulaşabilen bir rahatsızlık olması nedeni ile fark edildiği anda önlem alınmalıdır. Yukarıda sayılan en hafif belirtilere sahip olmak bile alerji tedavisi gerektirir. O neden ile bu belirtilere sahip olan kişi alerji testine tabi tutularak neye alerjisi olduğu öğrenilmelidir. Buna göre gerekli olan ilaçlar veyahut tıbbi tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Alerjinin Belirtileri

Alerji kendini türlü şekillerde gösterebilir. Bu göstergeler kendi aralarında şiddetlerine göre hafif, orta ve ağır semptomlar olarak üçe ayrılabilir. Hafif alerjinin belirtileri arasında göz sulanması, kızarması ve kaşınması, burun tıkanıklığı ve isilik sayılabilir. Orta alerji belirtileri ise kaşıntı, daha da artmış ve şişmiş kızarıklıklar, nefes almada güçlük çekme, öksürük, cildimizde görülebilen döküntüler ve rahat bir şekilde yutkunamamadır. Alerjinin en ağır belirtileri ise ishal, kramp, kusma, karın ağrısı ve baş dönmesidir.

Alerjiye neden olan haller arasında sigara dumanı, hava kirliliği, parfüm ve deterjan kokuları, kimyasallar, evcil hayvan tüyleri gibi etkenler yer bulur. Bu haller kişide alerji başlangıcı yaratabildiği gibi var olan alerjen duyarlılığı da tetikleyebilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan E vitamini eksikliği belirtileri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?