Yumuşak doku zedelenmesi

olarak sıralanabilir....

 

Spor aktiviteleri başta olmak üzere yoğun fiziki güç kullanımı, türlü yaralanmalara yol açabilir. Kas ve iskelet sistemindeki sakatlanmaların önemli bulunan bir tarafını ise yumuşak doku zedelenmeleri oluşturmaktadır. Zedelenme basit bir yaralanma olabileceği gibi, ciddi doku yaralanmalarında tedavi cerrahi müdahaleye kadar uzanabilir. Yumuşak doku zedelenmeleri iç ve dış etkenli travmalara ve dokuların maruz kalınan yüke bağlı olarak oluşur. Dışarıdan gelen etkilerle doku üstünde oluşan hasarlar travma hasarları olarak bilinir. Çarpma, vurma, düşme gibi travmalar bu hasarlara misal olarak gösterilebilir. İç etkenlere bağlı zedelenmeler ise kas tendon gibi yumuşak dokuların taşıyamayacağı ölçüde yüke maruz kalarak normal fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışmaları ile oluşur. Dokulardaki gerilimin, belli bir sınırı aşması ile zedelenmeler ortaya çıkar. Bu sakatlıklarda değişik ve birden çok dokunun benzer zamanda zarar görmesi de mümkündür.

Zedelenen doku etrafında ısı artışı,

Kızarıklık ve şişlik,

Normal fonksiyonların yerine getirilememesi ,

Ağrı,

olarak sıralanabilir.

Yumuşak Doku Zedelenmelerinde Belirtiler

Doku yaralanmaları genellikle kanama, kızarıklık ve ağrı ile beraber seyrederler.  Bu belirtiler belli bir olay devamında ilk defa gelişebileceği gibi, uzun süredir devam eden dejenerasyonun da sonuçları olabilir. Yaralanmanın oluştuğu ilk andan başlayarak tedaviye başlanılması ileriki zamanda oluşabilecek problemlerin önlenmesinde önemlidir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa iyileşme ve dokunun eski performansına geri dönmesi o kadar çabuk olur. Doku zedelenmesi tedavisinde amaç, kanamanın ve diğer belirtilerin ortadan kaldırılarak, sağlıklı fiziki aktiviteleri yapabilecek hale gelmesidir.

 

Doku zedelenmesine bağlı yaralanmaların çoğunda kanama gözlemlenmektedir. Dokudaki damar hasarına bağlı olarak kanama miktarı da artış gösterir. Kanamadan sonra yaralanan dokularda ikincil değişimler gözlenir bunlar;

Akut ve Kronik Yumuşak Doku Zedelenmeleri

Yumuşak doku zedelenmeleri akut olarak aniden ortaya çıkabileceği gibi, kronik olarak zaman içinde ve yavaş da meydana gelebilir. Kronik yumuşak doku zedelenmeleri, aniden meydana gelen doku hasarlarından sonra, dokunun kendini tamir edememesi veyahut münasip tedavinin yapılaması halinde oluşur. Tedavileri akut zedelenmelere göre daha zordur.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Testis kanseri belirtileri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?