Vertigo hastalığı nedir?

Hastalığın sebepleri ise üst yolunum enfeksiyonu, meniere hastalığı, labirentit, menenjit veya diğer hastalıklar olabilir. Yahut BPPV...

 

Latincede 'dönmek' anlamına gelen vertigo, insan vücudunun denge sisteminde meydana gelen bir rahatsızlık sonucu meydana gelen baş dönmesidir. Bu baş dönmeleri, yataktan çıkarmayacak kadar şiddetliden, hafif kayma hissine kadar geniş bir skaladadır. 

Hastalığın sebepleri ise üst yolunum enfeksiyonu, meniere hastalığı, labirentit, menenjit veya diğer hastalıklar olabilir. Yahut BPPV yani pozisyona bağlı baş dönmesi olarak ifade edilen hastalık olabilir. Bu hastalık iç kulakta denge kurmamıza yardım eden toz benzeri maddelerin fizyolojilerinin bozulması ile oluşur.

İnsan vücudunda denge aynı zamanda pek çok organın görev aldığı kompleks bir durumdur. Bundan dolayı baş dönmesi görülebilen hastaları yalnızca bir branş dalının incelemesi yetersiz olabilecektir. Genel olarak, ilk devrede Kulak Burun Boğaz yahut Nöroloji doktorları tarafından muayene edilen hastanın, ek olarak göz, dahiliye ve fizik tedavi tarafından da muayenesi gereken olabilir.

İlaç tedavisi ve şiddetli hallerde serum tedavisi gereken olabilir. Tümör yahut tedaviye cevap vermeyen Meniere hastalığı sebepli baş dönmelerinde ise ameliyat uygulanması gerekebilir.

Vertigo hastalarının, hastalığın nedeni olan organa göre şikayetleri değişiklik göstermektedir. Kulak ile ilgili problemi bulunan hastalar baş dönmesine ek olarak kulak çınlaması, bulantı- kusma gibi durumlardan şikayet edebilirler. Nörolojik hallerde ise şikayetler baş ağrısı, felç ve uyuşmalar biçiminde kendini göstermektedir 

 

Hastaya denge kaybı ve işitme güçlüğü yaratan meniere hastalığı, iç kulak iltihabı ve iç kulaktaki labirent benzeri kısımda meydana gelen enfeksiyon ve yangılar olan labirentit vertigoya neden olabilir. Ek olarak psikolojik sebepli baş dönmeleri de vertigo kapsamında değerlendirilir.

Eğer ki baş dönmesinin nedeni BPPV ise doktorunuz muayene esnasında Epley manevrası adı verilen bir teknikle sizi tedavi edecektir. Bu bir takım hareketler ile iç kulaktaki toz benzeri maddelerin yerine oturmasını sağlamak amaçlıdır.

Baş dönmesi yalnız olarak bir hastalık değildir, başka bir hastalığın nihayetinde ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı bu asıl sebebin teşhisi ve tedavisi önemlidir. Pek çok baş dönmesi vakasında belli bir neden ortaya konamamakla beraber, bir çoğunda da zaman geçtikçe ortadan kaybolur. Kulak sebepli hastalıklarda tedaviyle ve sağlam kulağın hasta olanın görevini üstlenmesiyle beraber baş dönmesi şikayetleri son bulur. Bu süre 1 ay ile 1 sene arasında değişir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Faranjit nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?