İlaç mümessili nasıl olunur?

İlaç firmaların elemeli işe alım eğitimlerinde adayların dikkat göstermesi gerekli olan noktalar vardır. Bunlar  sırası ile;...

 

Son yıllarda hayli revaçta olan mesleklerden birisi de ilaç mümessilliğidir. İlaç mümessili olmak için sağlanması gerekli olan belli kriterler vardır. Adaylardan bu kriterleri sağlanması beklenir. Bu konu hakkındaki bilgiler aşağıda madde madde sıralanmaktadır.

İlaç firmaların elemeli işe alım eğitimlerinde adayların dikkat göstermesi gerekli olan noktalar vardır. Bunlar  sırası ile;

Eğitim de yapılmış olan yazılı ve sözlü sınavlardaki başarısı ve eğitimde anlatılan ürüne gösterdiği hakimiyet de değerlendirmelerde hayli önemlidir.

Bununla birlikte adayın yeniliğe açık olması ve eğitimde beraber yer aldığı takım arkadaşlarıyla uyumlu olması da beklenmektedir.

Hepsinden önce mümessil olmak isteyen kişinin eğitim sırasında kılık kıyafetinin iş kurallarına uyumlu olması, eğitim esnasında aktif, öğrenmeye hevesli, katılımcı ve disiplinli olması gibi koşulları sağlamasıdır.

Eğitimin sonuç kısmında ürün ile alakalı adaylara doktor ya da eczacılara yapılacak olan tanıtım canlandırma biçiminde yaptırılır. Bu anda adayın ürüne hakimiyeti gözlenir. Adayın bu uygulamadaki başarısı da yapılmış olan sınavlar kadar önem taşımaktadır.

İlaç Mümessili Nasıl Olunur?

Adayların disiplinli, planlı ve programlı olması ve takım çalışmasına münasip olması beklenir.

İlaç mümessilliği yapacak olanların yoğun olarak çalışmaları nedeniyle esnek çalışma saatlerine münasip olmaları gerekmektedir.

 

Ek olarak en son çıkan yasaya göre ilaç mümessili olmak isteyen kimselerin ÜTE (ürün tanıtım elemanı ) sertifikasını da almış olması gerekir.

Başvuran erkek adayların askerliğini yapmış olması gerekir.

Benzer zamanda türlü eğitimlere ve kongrelere katılacağı için seyahat engelinin bulunmuyor olması da gerekir.

İlaç mümessili olmak için hepsinden önce ilgili üniversitelerin ilgili bölgelerinden mezun olmak gerekmektedir. Bunlar genel olarak eczacılık, biyoloji, kimya, satış pazarlama olduğu gibi bazen değişik bölgeler de olabilir. Bu bölgeler firmaların iş ilanları duyurularında belirtilmektedir.

Aktif olarak araç kullanmak ve B sınıfı ehliyet sahibi olmak ilaç mümessili olmak için aranan zorunlu bir kriterdir.

Bu şartları sağlayan ilaç mümessili adaylarının daha sonrasında, yapılacak olan süreli eğitimlere katılmak ve eğitim sonundaki sınavlardan başarılı sonuçlar alması gerekmektedir. Son 5 yıldır işe alım eğitimleri elemeli eğitim ile yapılmaktadır. Yani eğitimde dikkat edilen belli kriterleri sağlamayanlar bu safhada elenmektedirler.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Yarı otomatik vites nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?