Damak yarığı neden olur?

Türkçede halk dilinde tavşan dudaklılık olarak bilinen yarık dudak-damak rahatsızlığı, bebek anne karnındayken meydana gelir. Anne ka...

 

Bebeklerimizin sağlıklı gelişimi için elimizden gelenin en iyisini yaparız ama bazı haller doğuştan gelen rahatsızlıkları yanında getirir. Yarık damak-dudak rahatsızlığı da anne karnında oluşan rahatsızlıklardan biridir ve tedavisi mümkün olan anomaliktir. İyileşme prosesi gereken tedavilerin ve ameliyatların yapılmasıyla hızla sonuçlanır.

Türkçede halk dilinde tavşan dudaklılık olarak bilinen yarık dudak-damak rahatsızlığı, bebek anne karnındayken meydana gelir. Anne karnında, bebeğimizin yüzü oluşurken burun tabanından üst dudakların birleşememesinden ötürü oluşan bir durumdur. Averaj olarak her 700-1000 bebekte bir görülebilen bir durumdur. Tıp dilinde doğumsal anormalik bir hal olarak söylenebilir. Yüz, gebelik döneminde 6-8 hafta arasında oluşur ve bu rahatsızlıkta o zaman meydana gelir lakin ultrasonda görülme oranı %25'tir. Dudak yarığı yalnız olarak olabileceği gibi damak yarığı ile birlikte de olabilir. Dünyada yarık dudak vakalarının sıklığı 1/300, yarık damak vakalarının görülme oranı 1/1500, yarık dudak ve yarık damak rahatsızlığının birlikte görülmesi ise 1/2500 oranındadır.

Gelişim bozukluğundan ötürü meydana gelen yarık dudaklılığın tek bir nedeni yoktur. Sayabileceğimiz nedenleri arasında akraba evliliği, annenin hamileyken alkol ya da sigara kullanmış olması, merdivenden düşme gibi korku ve stres altında kaldığı bir hamilelik geçirmesi, vitamin ekisikliği, hamilelikte geçirilen viral enfeksiyonlardır. 

 

Yarık dudak teşhisi konan bebeklerde, doğum sonrası derin bir muayene yapılmalıdır. Yarık dudak-damağın nedeni ve bu rahatsızlığın açabileceği başka rahatsızlıklar olup olmadığı saptanmalıdır. Hastaların çoğu normal zeka ve yetenek gelişimindedirler. Başka bir hastalık veyahut anormalik saptanmaz. Bazı hastalarda orta kulakta sıvı koleksiyonu riski vardır, tedavi edilmezse işitme kaybına neden olabilir. Ek olarak, yarık damak-dudak rahatsızlığı olan çocuklarda diş bozukluğu, eksik ya da fazla diş olması gibi durumlarla karşılaşılabilir. 2 yaşına kadar konuşma becerisi öğrenilir ve konuşmaya başlayan çocuklarda bazı sesler net çıkmaz çünkü konuşmayı sağlayan kaslar yarık dudak-damak rahatsızlığından ötürü oluşmamıştır. Bu ve bunun gibi oluşabilecek rahatsızlıklar için çocuklar düzenli muayene olmalıdır. Muayene başvurularında uzman bilgisine ihtiyaç duyacağınız doktorlar şu biçimde sıralanabilir; kulak burun boğaz uzmanı, plastik cerrah, ortodontist, çocuk genetik uzmanı. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ergenlerle nasıl iletişim kurulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?