Kış parfümü nasıl seçilir?

Bu parfümler çiçeksi kokuların güçlü üst notalarını taşırlar. Gül, yasemin ve lavanta gibi üst notalar kış mevsimleri için hayli kull...

 

Kış süresince giydiğimiz kalın kıyafetler ve hava sıcaklığındaki düşüşler, kullandığımız kokunun yaz aylarındaki gibi kolay algılanmasını engeller. O yüzden kullandığımız parfümlerin etkili olabilmesi için mevsimlere münasip seçim yapmak önem taşıyor. Peki kış mevsimine münasip parfüm seçmek için nelere dikkatli olmak gerekiyor?

Çiçeksi kokular

Bu parfümler çiçeksi kokuların güçlü üst notalarını taşırlar. Gül, yasemin ve lavanta gibi üst notalar kış mevsimleri için hayli kullanılabilir seçeneklerdir. Bu kokular iç bayıltıcı olmayan kadınsı bir hava taşırlar ve günlük kullanım için uygundurlar.

Tıpkı kıyafetler gibi parfümlerimizin de farklılaşan mevsime münasip olması gerekmektedir. Her mevsimin kokusu farklıdır. İlkbahar ve yaz mevsimleri genel olarak hafif ve çiçeksi kokuların hakim olduğu dönemlerdir. Ama şimdi kışla beraber odunsu, oryantal ve misk notalarından oluşan, baharatlı, tatlı notalara sahip iç ısıtıcı parfümlerin zamanı geldi. İşte size mevsime münasip parfüm tercihinde yardım eden olacak ipuçları:

Meyvemsi kokular

Meyvemsi kokular çekici ve taze bir etki yaratırlar. Gençler için hayli uygundurlar ve soğuk havalarda tercih edilebilecek kokulardır.

Kış Mevsimine Uygun Kokular

Odunsu kokular

Bu özelliğe sahip kokular hem soğuk aylar aynı zamanda gece için ideal seçeneklerdendir. Odunsu kokulardan oluşan parfümler çoğunlukla sandal ağacı, paçuli ve sedir ağacı gibi zengin ve doğal kokulardan oluşurlar. Odunsu parfümler çok yönlü ve kullanılabilir kokulardır.

 

Oryantal kokular

Bu parfümler bütün kokular arasında en güçlü olanları tanımlarlar. Baştan çıkarıcı üst tonlar ve zengin alt tonlarıyla oryantal kokular hayli ağır harmanlar oluştururlar; şekerli vanilya, misk ve ihtişamlı çiçek notalarıyla iyi bir biçimde tamamlanırlar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Birikim yapmanın kolay yolları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 handan,

kış mevsimi kokuları yaz mevsimine göre daha ağır parfümlerden seçilebiliyor. çünkü hava soğuk ve esintili olduğu için yaza göre çok ağır bir koku soğuk havada çok daha güzel burna hoş gelebiliyor. aynı kokuyu yaz mevsiminde kullansanız çok ağır olurdu.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?