Deri ceket nasıl saklanır?

Deri ceketler, uzun ve geniş askılarda asılarak dolaplarda saklanmalıdır. Ahşap giysi dolapları hava geçiren özellikleriyle, derinin ...

 

Deri ceketler, son zamanların en moda parçalarının başında geliyor. Envaiçeşit kıtyafetle uyum içinde olan ve giyildiği anda giyene genç ve tarz bir görüntü katan deri ceketler, her kişinin dolabında bulunması gerekli olan giyim parçalarının da başında gelir. Deri ceketlerin çok bilinen olduğu şu günlerde, derinin bakımını yapmak ve doğru saklama koşullarına uymak, deri ceketin daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır 

Deri ceketler, uzun ve geniş askılarda asılarak dolaplarda saklanmalıdır. Ahşap giysi dolapları hava geçiren özellikleriyle, derinin doğru koşullarda saklanmasını kolaylaştırır. Giysiler biri birine çok yakın asılmamalıdır. Bu, derinin nemlenmesine ve hava almamasına neden olur. 

Deri ceketler, ısı ve sıcaktan olabildiğince uzak tutulmalıdır. Güneş ışığı ve sıcak altında bırakılan deri ceketler genişler. Deri ceket daima, kuru ve serin bir dolapta muhafaza edilmelidir. Derinin bir çeşidi olan süet ceketler, saklanmadan önce fırça kullanarak toz ve kirden arındırıldıktan sonra giysi dolabında saklanmalıdır. 

Deri ceket, sezon nihayetinde dolapta saklanmadan önce, toz ve kirden arındırılmalıdır. Böylelikle deri yüzeyi nefes alacak ve uzun bir zaman kullanıma olanak verecektir. Soğuk suya batırılan bir parça bezle deri üstündeki toz temizlenir. Eğer deri üstünde inatçı bir leke veyahut kalıcı bir koku var ise, deri temizleme konusunda profesyonel hizmet veren yerlerden yardım alınması doğru olabilecektir. Deri üstünde uzun zaman kalan leke ve kokular, derinin kimyasını bozarak deri üstünde kalıcı zararlar bırakabilir. 

 

Çok nemli ortamlar da derinin zarar görmesine neden olur. Nemden arındırılmış kuru yerler deri dostu ortamlardandır. Uzun zaman giysi dolabında bırakılan deri ceket, periyodik aralıklar ile havalandırılmalıdır. Böylelikle deri, parlaklığını ve canlılığını uzun zaman korur. 

Deri ceketi korumanın ilk yollarından birisi, deriyi korumak için asitsiz bez veyahut kağıda sarmaktır. Bundan dolayı deri dış etkenlerden ve toz, kir gibi deriye zarar verecek elementlerden korunmuş olur. Benzer zamanda beyaz bir tülbent yahut beyaz kumaş da derinin hava almasını sağlayarak koruyacaktır. Plastik ve naylon gibi hava almayan malzemelerle, deri ürün biraraya getirilmemelidir. Deri ürün benzer zamanda gamboç gibi kıyafeti koruyan kılıflar içinde de sağlıklı biçimde saklanabilir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kot gömlek nasıl pantolonla giyilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?