Yüz şekline göre gözlük seçimi

Bu kategoriye giriyorsanız şanslısınız; çünkü hayli ideal olarak kabul edilen bir yüz şekliniz var. Bu yüz biçiminde elmacık kemikler...

 

Gözlük kullanılmasındaki amaç çoğu kişi için bir sağlık gereksinimi olsa da onun benzer zamanda dış görünüşü etkileyen önemli bulunan bir aksesuar olduğunu da unutmamak gerekiyor. Şu nedenle yüz biçimine göre gözlük tercihinde sağlıklı, rahat ve kullanılabilir olması kadar çerçevenin yüzünüze ne kadar uyduğu da önem taşıyor.

Oval Yüz Şekli

Bu kategoriye giriyorsanız şanslısınız; çünkü hayli ideal olarak kabul edilen bir yüz şekliniz var. Bu yüz biçiminde elmacık kemikleri belli, çene alına göre çok az daha dardır. Çerçeve tercihinde kural yüz biçimine göre zıt olana gitmek olduğundan dolayı yuvarlak çerçevelerden kaçınmak isteyebilirsiniz. Çok geniş olmayan çerçeveler dışında nerdeyse bütün çerçeveleri pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kalp Yüz Şekli

Bu yüz şeklinin görünümü ters üçgeni andırır; yani alın çeneye göre daha geniştir. Eğer yüz şekliniz bu kategoriye giriyorsa ince, metal yahut plastik ve hafif yuvarlatılmış çerçeveleri deneyebilirsiniz. Yüzün enine genişliğini dengelemeye ve çenenin görüntüsünü yumuşatmaya yardım eden olacak oval çerçeveleri de tercih edebilirsiniz.

Görüntünüzü tamamlayan bir gözlük seçmek için bireysel tarzınız, yüz şekliniz, saç, ten ve göz renginiz gibi bir çok unsur belirleyici oluyor. Kendiniz için en ideal gözlüğü bulmaya çalışırken bu unsurlar arasında yüz şeklinize öncelik vermeniz gerekiyor. Yüz şekliniz ve tercih edebileceğiniz çerçeveleri aşağıdaki bilgi ve ipuçları hasebiyle belirleyebilirsiniz:

 

Kare Yüz Şekli

Kare yüz güçlü çene hattı ve geniş bir alınla beraber köşelere sahiptir. Dikdörtgen yüzün tersine en ve uzunluk nerdeyse eşittir. Bu yüz tipinde amaç köşeleri yumuşatmak ve yüzü daha uzun göstermek olacağından derinlikten ziyade genişliğe sahip yuvarlak veya oval çerçeveler kullanabilirsiniz.

Yuvarlak Yüz Şekli

Bu kategoridekiler nerdeyse köşesiz ve tüm bir görüntüye sahiptirler. Yüzün eni ve uzunluğu nerdeyse biri birine yakındır. Eğer yuvarlak bir yüzünüz var ise yüzünüzün biçimine yakın kıvrımlara sahip çerçevelerden sakının. Bunun yerine, düz ve köşeli çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Koyu renkli çerçeveler de yüzünüzde odak noktası yaratacağı için dikkati yuvarlak çizgilerden uzaklaştırır.

Dikdörtgen Yüz Şekli

Bu kategoridekiler genişliğine oranla daha uzun yüze sahiptirler. Bu yüz şeklinin genel olarak simetrik bir görüntüsü olsa da yanlış bir çerçeve yüzün daha uzun görünmesine neden olabilir. Genişlikten ziyade derinliğe sahip kare veyahut yuvarlak çerçeveleri deneyebilirsiniz. Yüzünüzdeki uzun çizgilerin etkisini kırmak için dekoratif veya geometrik çerçeveler de işe yarayabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kış parfümü nasıl seçilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?