Şampuan çeşitleri nelerdir?

Şampuan vasıtasıyla saçlar daha kolay taranır, daha parlak ve daha hacimli bir şekil alır. Şampuanın içinde kimyevi maddeler yanında ...

 

Saçları istenmeyen yağ, kir ve tozdan arındırmak için düzenli bir biçimde saça uygulanan temizlik ürünlerinin başında şampuan gelir. 1920li senelerde icat edilen şampuandan önce sabun ve benzeri temizlik ürünleri kullanılırdı. 1930lu senelerde ise şampuanlar saç tiplerine göre ayrılmıştır. Yağlı saçlar için ve kuru saçlar için ayrı şampuan üretilmeye başlanmıştır. Şampuanın icat edilmesiyle saçlarda ayrıntılı olarak temizlik sağlayan ve saçın doğal yapısına uyumlu bir ürün elde edilmiş oldu.

Şampuan vasıtasıyla saçlar daha kolay taranır, daha parlak ve daha hacimli bir şekil alır. Şampuanın içinde kimyevi maddeler yanında bir çok faydalı madde de bulunur. Bunların başında saçın bakımını yapan ve saçı güçlendiren vitaminler ve doğal yağlar vardır. Şampuan içerisinde yer alan doğal asitler de saçın ve saç derisinin yumuşamasını sağlamaktadır.

Şampuan saçın ve saç derisinin temizlenmesine ve arınmasına yardım etmektedir. Saç kremi ile beraber kullanılan şampuan, saçın yumuşak ve canlı görünmesini sağlamaktadır. İçinde çok kimyevi madde bulunan şampuan, son dönemlerde bitkisel bazlı ve organik olarak da üretilen çeşitleriyle raflarda yerini almıştır.

Diğer şampuan türü ise son dönemlerde saçları yıkamadan temizleyen kuru şampuanlardır. İçinde pudra bulunan bu tarz şampuanlar yoğun iş hayatı olan ve yağlanma sorunuyla sık karşılaşanlar için pratik çözüm sunmaktadır. Sprey biçiminde olan bu ürünler, saça 15 cm uzaklıktan püskürtülerek uygulanmaktadır. Daha sonrasında saç tam olarak taranarak pudranın meydana getirdiği beyaz görünüm dağıtılmış olur. Kuru şampuanlar saç derisinde kalıntı bıraktığı için ilk duşta saç derisi ayrıntılı olarak temizlenmelidir. 

 

Doğru şampuan tercihinde saçın cinsi çok önemlidir. Yağlı saçlara sahip olanlar kuru saçlar için olan şampuanları kullanmamalı, benzer zamanda kremli şampuanlardan da uzak durmalıdır. Bunun yerine yağlı şaçlara münasip üretilen ürünleri kullanmalı, saç kremini ise şampuan sonrası saç uçlarına uygulamalıdır. Kepek problemi olanlar ise kepek şampanlarıyla bu sorunlarını azaltabilirler. Saç derisinde oluşan pullanmayı azaltan bu tür şampuanlar saçları yumuşatmaktadır. Kuru ve boyalı saçlara sahip olanlar ise doğal yağlar ve vitaminlerle zenginleştirilmiş olan kuru saçlara özel şampuanları tercih etmelidir. Böylelikle saç kaybettiği enerjiyi geri kazanabilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Saç kremi çeşitleri nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?