Sporcular için antrenman teknikleri

Aşırı çalışma sürekli iyi değildir. Belli periyotlarla vücudunuzu dinlendirin. Aşırı antrenman hangi sporda olursa olsun gelişim süre...

 

Her spor için uygulanacak antrenman teknikleri değişiklik göstermektedir. Ama her sporda antrenman teknikleri değişiklik göstermesine karşın bunun belli başlı özellikleri bulunur. Antrenman tekniklerinin değişimindeki başlıca neden ise her sporun değişik özellikler istemesidir.

Fazla Çalışma

Aşırı çalışma sürekli iyi değildir. Belli periyotlarla vücudunuzu dinlendirin. Aşırı antrenman hangi sporda olursa olsun gelişim sürecini yavaşlatır. Haftalık ve aylık süreçlerde belli aralar bırakın.

Yenileme

Yaptığınız antrenman hareketlerini belli bir periyotta değiştirin. Vücudunuzun hareketlere olan adaptasyonu arttığında gelişimi sürdürmek adına antrenman hareketleri değiştirilmeli.

Esnetme

Bunların peşi sıra yapılmış olan spora bağlı olarak taktiksel çalışmalarda antrenman teknikleri arasındadır. Taktiksel çalışmalar sporun yapılış biçimine göre oluşturulan stratejiler olarak ele almak mümkündür. Bir misal üstünden açıklamak gerekirse; futbol takımlarının periyodik olarak yaptıkları paas çalışmalarını gösterebiliriz. Ek olarak basketbol takımlarının yaptıkları ribaund çalışmaları da taktiksel çalışmalara örnektir.

Antrenman tekniklerinin belirlenmesindeki temel etmen ise sporu yapacak olan sporcudan beklentidir. Spor için gereken yetenek ve güçler antrenman tekniklerinin başlıca belirleyicisi konumundadur.

Antrenman sonlarında esneme hareketleri unutulmamalı. Çalışmalar sonunda gerilen kaslar bu hareketler ile rahatlatılmalıdır. 

 

Isınma

Her ne sporda olursa olsun antrenman başında ısınma hareketleri yapmak büyük önem taşır. Çalışmaya başlamadan önce türlü kültür fizik hareketleri ve düz koşular ile vücut yapılacak çalışmaya hazırlanmalıdır.

Amaca Uygun Kas Gelişimi

Yapılacak spora bağlı olarak sporcunun gereken kaslarınının gelişimini sağlaması gerekmektedir. Bisiklet sporu yapan bir kişinin kol kaslarını aşırı geliştirmesi veya bir bilek güreşçisinin ayaklarını aşırı geliştirmesi gereksizdir. Spora yönelik doğru kasların gelişimi sağlamak gerekmektedir

Antrenman tekniklerinin temel unsurları ise şunlardır;

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Yağlı güreş nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?