Hangi sporlar bacak inceltir?

Koşu, genel açıdan bütün vücut için değil, bacaklar için de yapılabilecek harika bir spordur. Atletler ve arazi koşucuları, koşarak v...

 

Bacakları biçimli ve fit tutmak uğraştırıcı bir iş olabilir. Bacak kısmı vücudumuzdaki en geniş kas grubunu içerdiği için bacakları biçimli tutmak yeterince fazla çaba gerektirir. Spor yapmanın sağlığa olan pozitif etkisi uzun süredir biliniyor fakat bazı sporlar bacakları diğerlerine göre daha fazla etkilemektedir. Bacaklarını formda tutmanın yollarını arayan çok insandan biriyseniz, bacaklarınız için yapılabilecek en iyi sporları öğrenmek için okumaya devam edin.

Atletizm/Arazi Koşusu

Koşu, genel açıdan bütün vücut için değil, bacaklar için de yapılabilecek harika bir spordur. Atletler ve arazi koşucuları, koşarak ve pliometrik aktivitelerle (zıplama ve patlama hareketleri) idman yaparlar. Sürat koşusu, anaerobik aktivite kadar yağ yakarken uzun mesafe koşuları daha fazla kardiyovaskülerdir. Ne olursa olsun, alt ekstremitenin azami seviyede kullanımı, az yağlı ve ince bacakların oluşmasını sağlamaktadır. Koşu yapmak sağlıklı ve gayet etkilidir, bundan dolayı Uluslarası Spor ve Fiziki Eğitim Federasyonu, öğrencileri koşu yapmayı bir spor dalı olarak seçmeye teşvik etmek için senelik olarak bağış yapıyor.

Formda bacaklar, her türden koşucu için standart bir şeydir.

Hokey

Hokey idmanı bacaklardaki yağı yakarak kas gelişimi sağlamaktadır. Bacaklar için harika bir spor olan hokey, hızlı koşu ile paten kaymayı birleştirerek buzda denge kurmayı amaçlar. Indiana Spor Eğitimi Merkezi’nde tesis müdürü ve koşu programları yöneticisi olan Matt Schmitt, “hokey bacaklarının” başarının ve bacak geliştirmenin bütünleyici parçası olduğunu belirtiyor. Patinaj ve koşuya ek olarak ağırlık egzersizi yaparsanız harika hokey bacaklarına sahip olabilirsiniz. Hokey, dizardı kirişi, ön bacak, baldır ve abdüktör kaslarını çalıştırır.

 

Futbol

Futbol teknikleri, bacak kaslarına ciddi miktarda yararlıdır. Futbol, bacaklara hayli bağlı olan bir spordur. Futbolda yalnızca koşmazsınız ek olarak zıplayıp topa vurursunuz. Futbolda hızlı halde pozisyon değiştirir ve sürekli bir biçimde hızlı koşarsınız. El kullanımı (taç atışları ve kaleci dışında) yasak olduğundan ötürü çalışma yükü bütünüyle bacaklara kalır. Sonuç olarak futbolcular, dizardı kirişleri, üst bacak kasları ve baldır kaslarını çalıştırdığı için çoğu zaman fevkalade görünen bacaklara sahiptir.

Bisiklet

Bisiklet, esasen ön bacaktaki dörtlü kas grubunu çalıştırsa da diğer kasları da çalıştırır. Ek olarak bisiklet sürmek, güçlü bacak çalışması sağlamaktadır. New York’taki Özel Ameliyat Hastanesi, Kadın Sporları Tıp Merkezi’nde çalışan Dr. Lisa Callahan, bisiklet sürmenin kalça ve uyluklara yarar sağladığını belirtiyor.

Bisiklet sürmek, alt ekstemite kaslarına bağlı olduğundan ötürü baldır kasları gibi daha küçük ve dengeliyici kaslar da çalışır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Koşu sonrası ne yenilebilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?