Parkur sporu nasıl yapılır?

Parkur sporu doğal engellerle veyahut yapay bazı engellerle dolu alanda yapılmış olan ve içinde atlama, düşme, zıplama, tırmanma vb. ...

 

Doğal parkurda spor yapmak mı istiyorsunuz? O zaman parkur sporu tam size göre... Peki, "Bu spor nasıl yapılmaktadır? Nasıl öğrenilir?" diyorsanız, işte cevaplar... 

Parkur Sporu Nedir?

Parkur sporu doğal engellerle veyahut yapay bazı engellerle dolu alanda yapılmış olan ve içinde atlama, düşme, zıplama, tırmanma vb. eylemleri barındıran bir spordur. Genelde şehir merkezlerinde yapılmış olan bu sporda özel teçhizat gereksinimi duyulmaz. Rahat bir ayakkabı ve rahat elbiseler sizin için yeterli olabilecektir 

Parkur sporu için gereken olan bazı özellikler ise şunlardır;

Ek olarak çevik bir vücudumuza sahip olmak parkurda yol almanızı kolaylaştıracaktır. 

Öz güven kadar önemli olan diğer bir özellik ise korkusuz olmaktır. Korkularınızı yenememeniz halde çelişkiler yaşayabilirsiniz.

İlk başta kendinizden emin olmalısınız. Parkurda mesafe alır iken yapacağınız çelişkili bir hareket yahut tereddüt etmek yaralanmanıza yol açabilir.

Parkur Sporunda Sakatlanmaların Önüne Geçilmesi

Parkur sporunda sakatlanmalarının önüne geçilmesindeki temel etmen riskin minimum seviyeye indirilmesidir. Riskin hiçbir zaman sıfır olmayacağının da unutulmaması gerekir. Sporun yapılacağı alandaki materyallerin sağlamlığı, kullanılacak ekipmanın antrenman sahasına uygunluğu, araç trafiğin bölümdeki yoğunluğu, diğer kimselerin antrenman yapılacak alanı kullanma sıklığı gibi konular sakatlanmaları asgari seviyeye çekecektir. 

 

Parkur Sporunun Öğrenilmesi

Parkur sporuna başlamak için ise bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Spor için gereken olan tek genel geçmektedir ihtiyaç kondisyondur. Fiziki bir engelin bulunmuyor olması ve yeterli kondisyona sahip olunması halinde her yaş grubunda bu spora başlanabilir. 

Parkur sporunun öğrenilmesinde izlenilen temel yol kolaydan zora doğru hareklere çalışmaktır. Sporun en çekici noktası olan taklalardan bu spora başlamak hayli yanlış bir yoldur. Hareketleri gerçekleştirirken dikkatinizi açmanız gerekli olan konu ise fiziki kondisyondur. Kondisyonunuzu ekstra çalışmalar ile güçlendirmek, parkur sporunu yapmanıza yarar sağlar. Hareketlerde uzmanlaşma artıkça bir üst seviye harekete geçilerek sporun gereklilikleri yerine getirilmelidir. 

Parkur Sporuna Başlarken Yapılması Gerekenler

Parkur sporuna başlarken ilk başta dikkatinizi açmanız gerekli olan iki konu vardır. Bunlardan ilki parkuru daha önceleri kontrol etmek ve tanımaktır. İkinci konu ise parkura çıkılmadan önce yapılacak ısınma hareketleridir.

Isınma Hareketlerinin Tam Yapılması: Parkurda yol alır iken daha önceki kısımlarda da bahsettiğimiz gibi biri birinden bağımsız çokca hareket sergilediğinden ısınma hareketlerine azami önem verilmeli. Tersi haller sakatlanma riskini en üst seviyeye çekecektir. 

 

Parkurun Kontrol Edilmesi: Parkurda yol almadan önce kullanabileceğiniz alanı kontrol etmek yararlı olacaktır. Saniyelik kararlar ile yol alacağınız parkurdaki doğal engellerden bazıları olan duvarların sağlamlığı veyahut metal nesnelerin keskin olmayışını bilmek size yol alır iken öz güven verecektir. Bu biçimde yaralanmalar olmadan parkuru rahat bir biçimde sona erdirebilirsiniz. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Krav maga nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?