San francisco nasıl gezilir?

Bütün şehre hâkim olup, şehri her yönüyle gözlemlemek ister iseniz bu güzel tepeye çıkmanız gereken. Bu tepenin adı Twin Peaks ve olu...

 

San Francisco pasifik okyanusu kıyısında bulunup Amerika’nın Kaliforniya eyaletine dahildir. Benzer zamanda Amerikan’ın en batısındaki yerlerdendir. Kullanılan para birimi Amerikan dolarıdır. Türkiye ile saat farkı 10 saattir. ABD’nin en kalabalık şehirlerinden olmasına karşılık şehirdeki düzenli yapılanma ve mimari ile bu kalabalığı fark edemeyebilirsiniz. San Francisco’ya İstanbul’dan direkt uçuş bulunmakta olup fiyatları git gel uçak bileti halinde alındığı zaman takriben 4000 liradır.

Bütün şehre hâkim olup, şehri her yönüyle gözlemlemek ister iseniz bu güzel tepeye çıkmanız gereken. Bu tepenin adı Twin Peaks ve olurda burayı bulmakta sorun yaşarsanız diye önlem olarak size GPS’den bulabileceğiniz 501 Twin Peaks Blvd., San Francisco, CA 94114 (between Burnett Ave & Christmas Tree Point Rd) adresini not etmenizi tavsiye ederiz.

Konaklama için belirttiğimiz yerlerden olan Union kısmı daima hareketlidir.  Kalabileceğiniz oteller, alış- veriş yapabileceğiniz mağazalar ile restoranlar ve kafeler bakımından gayet zengin bir bölgedir.

Havaalanında inip şehir merkezine gitmek istediğiniz zaman BART diye adlandırılan raylı sistemi kullanıp şehir merkezine gidebilirsiniz. Şehirde konaklamak için tavsiye edilebilecek genellikle 2 bölüm bulunur  Bunlar Fisherman’s Wharf kısmı ve Union Meydanı çevresidir. Buralarda konaklamak turistik bölümlere ve ulaşım olanaklarına yakınlıklarıyla doğru tercihler olabilecektir.

 

Şehirde ulaşım için BART, tramway (cable car), trolleybus ve otobüs kullanabilirsiniz. Kalacağınız gün sayısına göre günlük veyahut haftalık pasolar almanız durumunda bilet fiyatları daha hesaplı hale gelecektir. Ek olarak bahsi geçen bu pasolar genel olarak hem otobüs aynı zamanda tramvaylar da kullanılabiliyor. Antika yahut nostalji severler için şehrin nerdeyse tamamını dolaşan tramvayı kullanmanızı tavsiye ederiz. Şehir merkezi yürüyerek gezilecek olmasına karşın, şehrin dışında bulunan yerleri gezmek istediğiniz zaman araba kiralamanızı tavsiye ederiz. Bunun peşi sıra şehri daha detaylı ve hızlı biçimde gezmeyi tercih ediyorsanız bisiklet kiralamanız hem hesaplı aynı zamanda rahat bir seçim olabilecektir. Yürüyerek gezmeyi tercih edecek olanların şehirde dik ve sık yokuşların olduğunu unutmaması gezileri için önemli kabul edilen bir not olabilecektir.

Muir Woods Park dünyadaki en uzun zaman yaşayan ağaçlara sahiptir. Bu ağaçları gözlemlemeniz ilgi çekici olabilir. ”Redwoods” isimli bu ağaçların boyları averaj 90 metredir. Parkın en yaşlı ağacı 1200 yaşında ve ömürleri 2200 sene kadara sürebiliyormuş. Görmenizi tavsiye ederiz.

Yemek yeme konusunda tavsiye olarak ; deniz mahsullerine odaklı lezzet ve fiyat ilişkisinde tutarlı yarı salaş bir aile işletmesi olan Gigi’s Sotto Mare’yi , lezzete çok önem veren ve daha düzenli yer ister iseniz de Scala’s Bistro’yu, olur da değişik lezzetler deneyimlemekten korkarsanız en azından alışık olabileceğiniz bir lezzet olan pizzalar yiyebileceğiniz Calzone’s Pizza Cucina (bu mekanın pizzaları epeyce başarılıdır), yengeç yemek için Pier 39’u ve pasta yemek için Cheesecake Factory’i  tavsiye ederiz.

 

Fisherman’s Wharf ve Pier 39 şehirdeki diğer gezilmesi gerekli olan önemli noktalardan biri. Buralarda hediyelik eşyalar alabilir, kafe yahut restoranlarda oturabilir, dondurma yiyebilir çevredeki otellerde konaklayabilirsiniz. Bu bölüm şehirdeki en turistik yerlerden biridir. Ek olarak bölümdeki rıhtımda denizaslanlarını görebilir fotoğraf çekebilirsiniz.

Alcatraz Adası da gezilmesi gerekli olan yerlerden biri. Burası Amerikan’ın en bilindik ve eski hapishanelerinden. Hapishaneyi gezmek ister iseniz biletlerini önceleri almanızı tavsiye ederiz aksi durumunda turistik açıdan yoğun dönemlerde bilet bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

San Francisco’yu gezmeye başlayacak olursak düzenlenen şehir turları olduğunu söylemek isteriz. Genelde bu turlarla şehir merkezini, Golden Gate köprüsünü ve Golden Gate parkını gezebilirsiniz. Ama araç yahut bisiklet kiralamayı tercih edecekseniz turlara katılmanıza gerek kalmamakta çünkü buralara ulaşım olduğunu hatırlatmak isteriz.

Golden Gate köprüsünü daha önce bir biçimde duymuş olabilirsiniz ve bunun nedeni köprünün epeyce ünlü oluşudur. Köprüyü gezip fotoğrafını çekebilirsiniz. Yine benzer adla şehrin biraz tepe konumunda bulunan Golden Gate parkında oturup etrafı gözlemleyebilirsiniz. Park bir hayli büyük olup içinde göller ve müzeler barındırmaktadır. Ek olarak bir not olarak Golden Gate parkını gezmek istediğiniz zaman size yardım eden olabilecek bir aplikasyonu bulunmakta.

Lombard sokağı ismi çok tanıdık gelmese de bazı bilgisayar oyunlarında veyahut filmlerde görmüş olabileceğiniz dünyanın en kıvrımlı sokağının ismi. Lombard sokağına araçla gitmek isteyenler için sokağın yalnızca yukarıdan aşağı doğru tek yön olduğunu hatırlatmak isteriz.

Çin mahalleleri Amerika’da çok büyük şehirde bulunmakta ve San Francisco da bir Çin mahallesine sahiptir. San Francisco’da dolaşıp Amerika hakkında bir deneyim yaşarken değişiklik yaşamak ister iseniz Çin mahallesine girebilir şurada Çin yemekleri yiyebilir ve Çin malı eşyalar satın alabilirsiniz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kilimanjaro'da neler yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?