Şagi halı nasıl kullanılır?

Halılar içinde en fazla tercih edilen modellerden olan şagi halının en ideal kullanım alanı salonlarımızdır. Temizlik kurallarına uyd...

 

Evlerimizin olmazsa olmazı, dekorasyonun en ehemmiyetli parçası olan halıları seçmek hayli zahmetli ve zordur. Gerek odanın rengine, gerekse kullanılan mobilya ve perdelere uyumlu halde seçilen halı genel dekor ile uyumlu olmalıdır. Bu, evlerimizdeki zarafetin vazgeçilmezidir. Halıların şıklığından ziyade temizliği de hayli önemlidir. Modelleri biri birinden değişik olmak üzere, çok halı modeline ulaşmak mümkündür. Hem şıklığıyla göz dolduran aynı zamanda doğru temizlik kuralları uygulandığı zaman odalarımızın en güzel dekoru olan şagi halılar bu günlerde en fazla tercih edilen halı çeşitlerinden olmuştur.

Halılar içinde en fazla tercih edilen modellerden olan şagi halının en ideal kullanım alanı salonlarımızdır. Temizlik kurallarına uyduğumuz halde uzun ömürlü bir kullanım sağlayabiliriz.

Mutfakta kullanılan şagi halılar koyu renklerde tercih edilmelidir. Bu vesileyle çok fazla kir belli etmeyecektir. Mutfağın boyutuna göre şagi halı seçilmelidir. Yer zeminini toptan kaplamasından ziyade ortada kearları açık kalacak bir biçimde kullanabilisiniz.

Dekorasyonumuzun bu eşsiz tamamlayıcılarının bakımı da hayli özen istemektedir. Her şeyden önce, hergün süpürmemiz gerekmektedir ve hafta içinde bir havalandırmamız çok çok sağlıklı olabilecektir. Ayda bir şagi halıları nemli bezle silmemiz ömrünü uzatacak ve sağlıklı kullanım koşulları sağlayacaktır.

 

Odalarda şagi halı kullanımına devamlı rastlanmaktadır. Ebeveyn odalarından çocuk odalarına her renkte ve boyutta şagi halı kullanılmaktadır. Sadece bebek odalarında şagi halı kullanılması önerilmez bunun nedeni ise, aralarına düşen herhangi küçük parçanın zorlukla fark edilmesi ve bu halin bebek açısından tehlikeli olmasıdır. Benzer zamanda antibakteriyel özelliklere münasip değildir. Bebek odalarında şagi halı kullanmamamız çok çok sağlıklı olabilecektir.

Şagi halılar kullanıldıkları odaya göre farklılıklar göstermektedir. Salonda kullandığımız şagi halı hayli gösterişli olup, istenen renkte ve modelde tercih edilebilmektedir. Buna münasip temizliği de yapılmalıdır. Şagi halılar her ebatta ve renkte olabilir. Yumuşak dokusu ve uzun kalın halı ipliğiyle dokunduğu için diğer halılardan değişik olarak temizliği çok çok zordur. Bunu yapmak için en doğru kullanım alanı salondur. Salonun şıklığına şıklık katarak gösterişi sevenler için vazgeçilmezdir.

Banyoda şagi halı kullanmak çok tavsiye edilmez, bunun sebebi temizliğinin zor olmasıdır. Islaklığa dayanıksızlığı nedeni ile de banyolar için çok kullanılabilir değildir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Boya öncesi hazırlık nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?