Saç rengi nasıl korunur?

Boyalı saçların en büyük düşmanı deniz suyudur. Tuzlu su saçın nem kaybetmesine neden olur. Nem kaybeden saç da çabuk kurur. Kuruyan ...

 

Saçlar özel olarak boyama işlemi sonrası var olan rengini koruyamayabilir. Saç rengi uçlarından veyahut köklerinden başlayarak açılabilir veya boya akabilir. Bu gibi durumlardan dolayı doğal ve havalı görünüm kaybolur. Ayrıca bazı renklerde o kadar değişme olur ki beklenilmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Genellikle de sarı renge boyatılan saçlarda zaman geçtikçe deformasyona uğrayarak görülebilen renk değişimleri bunun en büyük kanıtıdır. Bu gibi deformasyonların sebebi ise özel olarak yaz gibi aylarda deniz tuzuna maruz kalınması, aşırı güneş, çokça duş alınması gibi sayılabilecek daha çok nedenden oluşur.

Boyalı saçların en büyük düşmanı deniz suyudur. Tuzlu su saçın nem kaybetmesine neden olur. Nem kaybeden saç da çabuk kurur. Kuruyan saçlar canlılığını kaybeder ve renginde solma yaşar. Bu solan renk özel olarak ta saç renginin açılması halinde görülmektedir. Lakin özel olarak ta orada açılan saç boyalıysa istenmeyen dağınık görünüm meydana gelebilir. Bunu önlemek için tuzlu suya maruz kalan saçlara sürekli nem takviyesi yapmak gerekmektedir. Deniz sonrası saçların şampuan ve saç kremiyle yıkanması önerilmektedir. Hassaten saç kreminin kullanılması hem saçların ihtiyacı olan nemi karşılamasına yarayacak aynı zamanda tuzlu su sonrası kuruyan ve karışan saçların kolay taranmasını sağlayacaktır.

Boyalı saçların renginin korunabilmesi için bir başka metod ise saç bakım maskeleridir. Saç bakım maskelerinin belli bir disiplin içinde haftalık periyodik aralıklar ile uygulanması gerekir. Özel olarak ta zeytinyağı, badem yağı gibi besleyici yağlar içeren maskelerin kullanılması önerilmektedir. Bunun yanında keratin maskeleri de saç renginin uzun zaman sağlıklı korunumu için hayli önemlidir. Keratin protein içermektedir. Bu protein ise saçları güneşin negatif yakıcı etkisine karşı korur. Buradaki bir başka metotsa güneş koruma faktörlü saç spreyleridir. Belli markalar tarafından özellikle üretilen bu spreylerinin de güneşe çıkmadan takriben 15-20 dakika önce sıkılması var olan rengin sağlıklı korunumu açısından önemlidir.

 

Peki, saçların renk değişmesine uğramaması için ne gibi önlemler alınmalıdır?

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dudak neden şişer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?