Saçı kestirmek saçı uzatır mı?

Saçların uzaması için ek olarak bitkisel ürünler de kullanılabilmektedir. Bilhassa zeytinyağının saç için avantajları göz ardı edilme...

 

Bakım yapmak zaman alan bir süreçtir. Özel olarak konu saç bakımıysa, belli zaman aralıklarına dayanır. Saç yıpranmaları veya saçın rutin bakımı periyodik bir süreyi kapsar.

Saçların uzaması için ek olarak bitkisel ürünler de kullanılabilmektedir. Bilhassa zeytinyağının saç için avantajları göz ardı edilmemelidir. O nedenden dolayı saça zeytinyağı sürüp, saç bakımı yapılabilmektedir. En sık tekrarlamaya gerek yoktur. Ek olarak badem yağı da saçı besler ve saçın gürleşip erken uzamasına yardımcı olmaktadır. Uygulama tipi zeytinyağı gibidir. Saç köklerine sürülmelidir. Saçta fazla bekletilmeden yıkanmalıdır. Bundan hariç güvenirliği olmayan, saçın erken uzaması için satılan şampuanlar kullanılmamalıdır. 

Saç kestirmek saçın uzamasını destekler. Yıpranan kısımların hemen kestirilmesi gerekmektedir. Böylelikle daha sağlıklı saç uçlarıyla beraber, saçın uzaması da kolaylaşır. Lakin saç kestirmenin garanti olarak saç uzatır denemez. Saç yapısı saçın erken veya geç uzaması konusunda değişiklik gösterir.bu neden ile alternatif yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemler özel olarak doğal olursa daha iyi olabilecektir.

Maşa ve düzleştiricilerin kadınlara sağladıkları kolaylıklar göz ardı edilemez. Ama saç yıpranmalarında en fazla rol oynayan unsurlar da maşa ve düzleştiricilerdir. Şu nedenle saçların olabildiği kadar az zarar görmesi ve yıpranma sürelerinin gecikmesi için maşa ve düzleştirici kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

 

Saçı yıpratan her şey saçın uzamasında da etkili olmaktadır. Bakımsız ve yıpranmış saçlar geç uzar. Şu nedenle saça bakım yapmak saçın uzaması yönünden de yararlıdır. Lakin saçın uzama süresi saç yapısına veyahut daha değişik sebepler de dayanmaktadır.

Peki, saç kestirmek saçı uzatır mı? Her şeyden önce saç belli aralıklar ile kestirilmeye ihtiyaç duyar. Kestirilmediği zaman zarfında de uzaması yavaşlar. Periyodik olarak saç kestirmenin saç sağlığı açısından yararları büyüktür. Çok ölçüde kestirilmesine gerek yoktur. Yıpranan kısımlardan bir nebze kestirilmesi yeterli olabilecektir.

Saçın devamlı olarak şekillendirilmesi, saça zarar vermektedir. Bu zarar saç uçlarında meydana gelen kırılmalardır. Saçın kırılması, saç yapısının kalınlaşmasını da sağlamaktadır. Saç günlük olarak yıkansa bile yüksek sıcaklık saçı çok yıpratır. Ek olarak saç boyaları da saçı yıpratan ve saç yapısına zarar veren unsurlardandır. O yüzden genelde doğal saç rengini kullanmak, en sağlıklı olandır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Saç çabuk yağlanıyorsa ne yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?