Saç nasıl yumuşar?

Hepimiz ipeksi yumuşaklıkta saçlara sahip olmak isteriz. Ama genetik saç yapısı, boya, mevsim değişiklikleri veyahut yanlış şampuan v...

 

Hepimiz ipeksi yumuşaklıkta saçlara sahip olmak isteriz. Ama genetik saç yapısı, boya, mevsim değişiklikleri veyahut yanlış şampuan ve bakım ürünü kullanımı nedeni ile saçlarımız kuruyarak sertleşebilir. Sertleşen saçları yumuşatmanın iki yolu vardır. Birincisi özel yumuşatıcı etkili saç bakım ürünleri. Diğeri ise evde yapılabilecek doğal ürünler.

Saçları Yumuşatmak İçin Yapılabilecekler

Bolca su tüketilmelidir. Su vücudumuzdaki her şeye iyi geldiği gibi saç kuruluğuna da iyi gelir.

Saçınızdaki kırıklar uç kısımlarda ise, düzenli şekilde saçlarınızın uçlarını kestirebilirsiniz.

Duş ardından durulanmayan saç serumlarından kullanabilirsiniz. Bu serumlar saçı yumuşatarak parlamasını sağlarlar.

Saç kurutma makinesi, düzleştirici ve maşa gibi saç şekillendiriciler saçın kurumasına neden olurlar. Bu aletleri imkan bulduğunuz sürece az kullanmaya çalışın. Kullanma ihtiyacı duyduğunuz dönemlerde ısıya karşı koruyucu spreylerden faydalanabilirsiniz. Verilen zararı en aza indirecektir.

Haziran ve ağustos ayları arasında güneşe çıkmadan önce kesinlikle şapka ve özel güneş korumalı bakım kremlerinden kullanılmalıdır.

Saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Aşırı sıcak su saçlarınıza ve saç diplerinize zarar vererek kurumasına neden olabilecektir.

Saç yapısına münasip şampuanlar tercih edilmelidir. Kuru olan saçı daha da kurutacak şampuan kullanımından kaçınılmalıdır. Saçı nemlendirme özelliği bulunan şampuanlar tercih edilmelidir. Duş esnasında, şampuan saç tellerinden çok saç derisine uygulanmalıdır. Saç tellerinin yoğun şampuanlanması kurumaya neden olabilecektir. Mümkün ise saçlar her gün şampuanlanmamalıdır. Eğer her gün yıkamak zorunda hissediyorsanız, kullandığınız şampuanın yarısına su katabilirsiniz. 

 

Badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlarla hafta içinde 1 kez bakım yapabilirsiniz. Zeytinyağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Uçlarına da sürdükten sonra yarım saat kadar bekletin. Sonrasında şampuanla yıkayarak saçtaki yağı temizleyin.

Beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. E, B12 ve C vitaminleri saçı güzelleştiren vitaminlerdir. Gereken olan besinlerden vitamin alınmalıdır.

Hafta içinde 1 kez nemlendirici özelliği olan saç bakım ürünü ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. 

Şampuanlama sonrası saç bakım kremi kullanıyorsanız, nemlendirici ve besleyici özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Kremi doğru bir biçimde uçlara doğru uyguladıktan sonra geniş dişli bir tarakla taramalısınız.

Saçlarınızı en sık boyatmamaya özen göstermektedir. Bilhassa röfle saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kil sabununun saça faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?