Tacikistan'a nasıl gidilir?

Diplomatik pasaport dışındakiler vize muafiyetinden yararlanamaz. Vize başvurusu için Ankara ya da İstanbul'da bulunan konsolosluk bü...

 

Orta Asya'da bulunan Tacikistan karlarla kaplı yüksek dağlarıyla ve geçit vermez nehirleri ile ünlüdür. Komşuları güneyde Afganistan, kuzeyde Kırgızistan batıda Özbekistan ve doğuda Çin Toplum Cumhuriyeti'dir. Tarihte Samani Devleti'nin hüküm sürdüğü toprakların çevrili olduğu bir ülkedir. Tacikista'nın başkenti Duşanbe'dir. En gelişmiş şehri olan Duşanbe'de Rus etkilerini görmek mümkündür. Sert karasal iklim hüküm sürer, yağışları çok azdır.

Diplomatik pasaport dışındakiler vize muafiyetinden yararlanamaz. Vize başvurusu için Ankara ya da İstanbul'da bulunan konsolosluk bürolarına başvurunun sonrasında form doldurulup vize ücreti yatırılır. 

Türkiye'den Tacikistan'a gitmek için değişik yöntemler olsa da havayolu en konforlu seçenektir. Kara yolu ile takriben 4000 km yol gitmek ve çok ülke sınırını geçmek gerekmektedir. Hava yolu şirketleri haftanın belli günlerinde İstanbul - Duşanbe arasında ulaşım imkânı sağlamaktadır. Takriben 4,5- 5 saat uçuş süresi bulunur. Türkiye'ye vize uygulayan Tacikistan Konsolosluğu mütekabiliyet (karşılıklılık) ilkesi gereğince Türkiye vatandaşlarına 1 aya kadar olan süre için Duşanbe Havaalanı'nda vize vermektedir. 30 günden fazla olan ziyaret sebeplerinde Tacikistan Konsolosluğu'ndan vize almak gerekir. Tacikistan'ın biri İstanbul diğeri Ankara'da olmak üzere 2 adet konsolosluk bürosu bulunur.

 

Demir yolu ulaşımı

Demir yolu hattı mevcuttur. Lakin yine çok fazla ülke geçileceğinden her ülkenin gümrük ve vize işlemleri halledilmelidir.

Hava yolu ulaşımı

Hava yolu ile ulaşım takriben 6,5- 7 saat sürer. Badahşan, Hucend, Kulob, Duşanbe Havaalanları'ndan birisi tercih edilebilmektedir. İstanbul uçuşlu bir rota izlenir. Diğer şehirlerde seyahat aktarmalı olacağından daha uzun sürebilir.

Kara yolu ulaşımı

Tacikistan’a kara yolu ulaşımı zorludur. Mesafe uzundur ve her noktada değişik vasıtalarla yola devam etmek gerekmektedir. İlk başta Güneydoğu istikametine gittikçe Ağrı ve Van üstünden İran’a otobüs yolculuğuyla devam edilmelidir. Özbekistan’a giderken İran ve Türkmenistan'dan geçilir. Tebriz, Tahran, Semnan, Shahrud, Nişabur ve Türkmenabat gibi şehirlerden geçilerek Farab şehrine varılır. Oradan Tacikistan Devlet sınırına girilir. Farab- Alat karayolu üstünden geçiş mümkündür. Karayolu ile Türkiye Tacikistan arası 4100 km civarındadır. Eğer seyahat acentaları ile değilde kendi hususi aracınız ile geçecekseniz İran, Türkmenistan ve Tacikistan devletinin vize ve gümrük koşullarını sağlamak gerekir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan İsrail'e nasıl gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?