Bosna hersek'e nasıl gidilir?

Türkiye'den Bosna Hersek'e gitmek isteyenlerden vize istenmemektedir. Sınır kapılarında gerekli olan birtakım belgeler vardır. Bunlar...

 

Balkanlarda yer bulan Bosna Hersek kuzey, batı, güneyde Hırvatistan, doğuda Sırbistan, güneydoğusunda Karadağ ile komşudur. Ülkenin başkenti Saraybosna'dır. Hırvatça, Bosnakça, Sırpça konuşulan diller arasında yer bulur. Latin alfabesini Boşnaklar ve Hırvatlar, Kiril alfabesini Sırplar kullanır. Ülkenin para birimi Bosna Markı'dır. 

Bosna Hersek'e ulaşım nasıldır?

Türkiye'den Bosna Hersek'e gitmek isteyenlerden vize istenmemektedir. Sınır kapılarında gerekli olan birtakım belgeler vardır. Bunlar arasında davetiye, seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu, uçak bileti vardır.

Bosna Hersek'e ne zaman gidilir?

Karasal bir iklime sahip olan bu ülkede kışlar soğuk ve sert, yazlar ise sıcak geçmektedir. Bosna Hersek'e gitmek için en ideal zamanlar Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarıdır.

Karayolu

Karayolu ile gitmek isteyenlerin Bulgaristan tranzit vizesi alması gerekir. Bu vizeyi İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu'ndan veyahut Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği'nden alınır. Araba ile yolculuk 20 saat sürer.

Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Bosna Hersek'de görülmesi gerekli olan çok yer vardır. Son dönemlerde ilgi çeken yerlerden biri şekline gelen Saraybosna tarih ve kültürü yansıtan bir şehirdir. Umut Tüneli savaş zamanında önemli sayılabilecek bir yere sahiptir ve bu müze gidilmesi gerekli olan yerlerin başında gelir. Saraybosna'da yer bulan Başçarşı tarih ve kültür merkezidir. Osmanlı eserlerden bir olan Sebil taş ve ahşaptan olan bir çeşmedir. Gazi Hüsrev Bey Camii, Ortodoks Kilisesi, Morica Han, Sinagog, Sarı Bezistan, Latin Köprüsü, Saat Kulesi, Tünel Müzesi, Fatih Cami, Ferhadiye Cami başkentte görülmesi gerekli olan yerler arasındadır. Mostar Bosna Hersek'te gidilmesi gerekli olan önemli şehirden biridir.

 

Saraybosna'da Osmanlı mutfağı esintileri görülmektedir. Boşnak mutfak kültüründe et yemekleri ve börekler önemli kabul edilen bir yere sahiptir. Cevabi Kebabı ve Boşnak Böreği çok önemli tatlar arasında yer bulur. Türk mutfağına hayli benzer olan Boşnak mutfağında yemek önemli sayılabilecek bir kültür olmuştur.

Havayolu

Türkiye'den Saraybosna ve Mostar'a direkt uçuşlar bulunur. Uçuş süresi takriben 1 saat 30 dakikadır.

Demiryolu

Türkiye'den en direkt Bosna Hersek'e tren yoktur. Belgrad ve Zagreb'te aktarma yapılarak Bosna Hersek'e ulaşılabilir. Yolculuk 20 saate yakın sürer.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Namibya'ya nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?