Vietnam'a nasıl gidilir?

Türkiye'den Vietnam'a gitmek için en konforlu ve hızlı yolculuk hava yolu aracılığıyla yapılmaktadır. Türkiye'den Vietnam'ın başkenti...

 

Asya kıtasının güneydoğusunda yer bulan ülkelerden bir tanesi olan Vietnam'ın başkenti Hanoi'dir. Ülke Çinhindi Yarımadası'nın doğusundadır.

Vietnam'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Vietnam'a gitmek için en konforlu ve hızlı yolculuk hava yolu aracılığıyla yapılmaktadır. Türkiye'den Vietnam'ın başkenti Hanoi'e direkt uçak seferleri bulunmaktadır. Uçuşlar her gün karşılıklı olarak Hanoi-İstanbul arasında yapılmaktadır. Uçuş süresi ise averaj 31 saat sürer. 

Vietnam'a gitmek için aktarmalı yolculuk da tercih edilebilmektedir. Aktarmalı yolculuklarda uçuş süresi yol durumu ve hava alanlarında bekleme süresi ile beraber daha fazladır. Vietnam'a Bankong üstünden aktarma yapılmaktadır. Bankok'tan uçak ile Kamboçya'ya geçilir. Diğer bir seçenek ise Laos üstünden otobüsle gitmektir. Vietnam'a Singapur ve Malezya üstünden de aktarma yapılarak ulaşım sağlanmaktadır. Bilet fiyatları özel günler, tatil dönemlerine göre firmadan firmaya değişiklik göstermektedir 

Vietnam'a Hangi Mevsim Gidilir?

Vietnam'ın kuzey bölümlerinde gidecek olanlar için önerilen dönem Kasım ve Şubat ayları arasıdır. Çünkü bu dönem nem ve sıcaklık değerleri daha az hissedilir, yağış görülmez. Ülkenin güney kesimleri için en ideal dönem ise Kasım ve Mart ayları arasıdır. 

Vietnam ülkeye gidecek olan Türk vatandaşlardan vize ister. Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları ise vize uygulamasına tabi değildir. Vize işlemleri Ankara'da bulunan Büyükelçilik'ten yapılmaktadır. Başvurular hafta içi 10:00 ile 12:00 arasında gerçekleştirilir. Başvurunun neticelenmesi ise takriben 5 günü bulur. Ülkenin Express vize uygulaması vardır. Bunu yapmak için ek ücret ödenir. Vize başvurusu sırasında pasaportun ülke seyahati dönüşü itibari ile 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Vize başvuru formu Türkçe ve Çince olarak büyük harflerle, okunaklı ve doğru bilgilerle doldurulup teslim edilir. 

 

Ülkeye Giderken Hangi Aşılar Yaptırılmalıdır?

Vietnam'a gidenlerin karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarına karşı önlem amacıyla bazı aşılar yaptırması gerekmektedir. Ülkede su ve yiyeceklerden bulaşabilecek hastalıklara karşı Hepatit A ve Tifo aşısı yaptırılması önerilmektedir. Vietnam'da 1 aydan fazla kalmayı düşünenlerin Japon Ensefaliti aşısı yaptırması gerekmektedir. Vietnam'a giderken yaptırılması önerilen diğer aşı da kuduz aşıdır. Özel olarak kırsal kesimlere gidecek olanların kuduz aşısı yaptırması gerekmektedir. Ülkede görülebilen sıtma tehditine karşı da önlem alınmalıdır. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kuzey amerika kıtasına nasıl yerleşilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?