Azerbaycan'a nasıl gidilir?

Azerbaycan seyhati için en ideal dönem Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır. Ülkede kış mevsimi hayli sert geçmektedir. Yaz mevsim...

 

Zengin kültüre sahip olan Azerbaycan'ın başkenti Bakü'dür. Türkiye'nin kardeş ülkesi olarak benimsenmiştir. Ülke yaşayanların çoğunluğu Müslümandır. Azerice ülkenin resmi dilidir ve Türkçe ile benzerlikleri vardır. 

Azerbaycan seyhati için en ideal dönem Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır. Ülkede kış mevsimi hayli sert geçmektedir. Yaz mevsimindeki aylarda sıcaklık değerleri çok yüksektir. 

Bakü merkezi küçük alandır. Her yer yürüme mesafesindedir. Şehir içi minibüs ve otobüsler de ulaşım için alternatif oluşturmaktadır. Bakü'de gezilip görülecek yerler ise Kız Kulesi (Gız Qalası), Şirvan Şah Sarayı, Taza Pir Camii, Şehitler Yolu, Devlet Sanat Müzesi, Nizami Azerbaycan Edebiyat Müzesi, Halı Müzesi, Rus Kilisesi, Rostropovich Müzesi, TV Kulesi, Bakü Filarmoni Binası, Nariman Narimanov Evi Müzesi, El Yazmaları Müzesi, Dom Sovyet, Tagiyev Tarih Müzesi, Bakü Bulvarı, Nizami Caddesi, Havuzlu Meydan ve Ermeni Kilisesi’dir. 

Azerbaycan vize uygulaması olan ülkelerdendir. Uçak yolculuğu tercih edenler uçuş nihayetinde havalimanı içindeki vize bürolarından vize işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunu yapmak için beraberinizde pasaport ve 2 adet vesikalık fotograf olması gerekmektedir. İşlem ücret 10 dolardır. Karayolu ve tren yolunu tercih edenler için gitmeden önce vizelerini almaları önerilmektedir.

Azerbaycan tarihi zenginlikleriyle gezilip görülecek pek çok yeri içerisinde barındırır. Başkent Bakü yapı itibarı ile 3 bölüme ayrılır. Bunlardan ilki Eski Kent diye adlandırılır. Eski Kent içinde birçok tarihi mekan bulunmaktadır. İkinci kısım daha moderndir. Sovyet dönemine ait mimari özelliklere sahiptir. Üçüncü kısım ise çağı yansıtan modern Bakü'dür.

 

Azerbaycan'a hava yolu, kara yolu ve demir yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Azerbaycan'a uçak ile gitmek isteyenler için İstanbul ve Ankara'dan günün içinde değişik hava yollarına ait çok sefer bulunmaktadır. Bodrum-Azerbaycan seferi de haziran ve ağustos ayları arasında tercih edilebilmektedir.

Azerbaycan seyahatinde diğer alternatif olan tren seferleri 16 saat sürer. Yataklı tren alternatifi ile rahat bir yolculuk geçirmek mümkündür. Azerbaycan'a karayolu ulaşımı Trabzon, Ankara ve İstanbul'da çokca otobüs firması aracılığıya sağlanmaktadır 

Azerbaycan kültürel etkinliklerin yoğun olarak yaşandığı bir ülkedir. Opera ve tiyatronun ilk geliştiği ülkelerden birisidir. Jazz müziğin ülkede önemli bulunan bir yeri vardır. Her sene Haziran ayında ülkede Jazz Festivali düzenlenir. Festival dönemleri ülkede turizimde yoğunluk yaşanır. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Güney amerika kıtasına hangi mevsimde gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?