Misvak nedir?

Misvak bitkisinde mikropları öldüren "sinnigrin ve penisilin" adlı maddeler bulunmaktadır. Benzer zamanda diş macunlarında kullanılan...

 

Bilim adamlarının "Salvadora persika" adıyla anılan, kullanan toplulukların kendi aralarında " Erak ağacı " olarak adlandırdıkları ve Avrupalılar'ın dilinde " Şecere-i Muhammedî ", Arapça'da ise bu ağaca "misvak" denir.

Misvak kullamanın birçok faydası vardır

Benzer zamanda abdest alındığı sırada misvak bitkisi kullanmak kuvvetli sünnettir.

Mikrop kırıcı özelliği bulunur.

Balgamı ve benzer zamanda ağız kokusunu gidermeye yardımcıdır.

Dişlere faydası büyüktür. Diş etlerini olduğundan daha güçlü yapar.

Gözleri nûrlandırır, gözün keskinliğini arttırır.

Misvak bitkisinin, safrayı kestiği bilinmektedir.

Hem sesi aynı zamanda yüzü güzelleştirir.

Misvak bitkisinde mikropları öldüren "sinnigrin ve penisilin" adlı maddeler bulunmaktadır. Benzer zamanda diş macunlarında kullanılan “sodyum bikarbonat” da içerisinde mevcuttur. Bu maddeler, diş üstüne yerleşmeye çalışan tortu ve artıkları eriterek, dişin çürümesini önlemektedir.

Diş aralarında kalmış olan yemek kırıntıları ağzın sıcak ortamında çok hızlı bir biçimde asite dönüşmekte, diş minelerine zarar vererek çürümelerine, iltihaplanmalarına neden olur. Ağız yoluyla mideye inen bu salgı sağlığı tehdit etmektedir. İşte bu noktada misvak ağız içini temizler, görmeyi keskinleştirir, diş etlerine güç vermektedir, dişleri daha beyaz yapar ve çürümelerini önlemektedir. Bunların haricinde ise hazmı kolaylaştırır, balgamı keser.

 

Modern çağda, araştırmacılara ve bilim adamlarına göre hastalıkların birçoğunun, bilhassa romatizmal hastalıkların, mide ve kalp hastalıklarının ağız yoluyla taşındığı gerçeğini ortaya koymuşlardır. O nedenle de tedaviye ağızdan başlanması gerektiğini söylemişlerdir.

Doğu Afrika'dan başlayıp Hindistan'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yetişen bu bitki bol, kolay, taşınması kolay, kokusu güzel ve benzer zamanda meyvesi yenen bir bitki olarak bilinmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Picasso kimdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?