El salvador'a nasıl gidilir?

El Salvador'a gitmeden önce yapılmış olması önerilen aşılar vardır. Bunların başında rutin olan kızamık, kızamıkçık, kabakulak (MMR),...

 

Orta Amerika'da bulunan El Salvador Guatemala ve Honduras'a komşu Büyük Okyanus'a ise kıyısı bulunan nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir ülkedir. Ülkede çoğu zaman İspanyolca konuşulur. 

El Salvador'a gitmeden önce yapılmış olması önerilen aşılar vardır. Bunların başında rutin olan kızamık, kızamıkçık, kabakulak (MMR), difteri, tetanoz, boğmaca, polio (çocuk felci) ve senelik grip aşısı gelir. Bunların haricinde nerede ve ne koşulda olduğuna bakılmaksızın yiyecek ve içeceklerden bulaşabilecek Hepatit A ve Tifo virüslerine karşı aşılar yapılmalıdır. Ek olarak El Salvador'da bulunma sebebine bağlı olarak kuduz aşısı yapılmış olması da önerilmektedir.

Ülke içerisindeki ulaşım çok ucuz olduğundan ötürü havalimanında gidilecek merkezlere veyahut görülmek istenen mekanlara münasip fiyatlarla gidilebilir. Ek olarak çok düşük bütçeyle iyi şekilde konaklama imkanı da bulunabilir.

Türkiye'den El Salvador'a hava yolu kullanılarak gidilebilir ve yapılmış olan yolculukların çoğu aktarmalı olarak gerçekleşir. Avrupa yahut Amerika aktarmalı uçuşlarda vize işlemleriyle ilgili farklılıklar oluşur. Ek olarak yerli ve yabancı hava yolu şirketlerine bağlı olarak yolculuk aktarmalar ve hava koşullarına göre 15-20 saat arası sürebilir.

Ülke bulunmuş olduğu iklim kuşağına bağlı olarak iki mevsim yaşar. Bu iki mevsim kuru ve yağışlı olarak adlandırılabilir. Kasım ve nisan ayları arasında hakim olan kuru iklim seyahate daha münasip olmasına karşın, Mayıs ve Ekim ayları arasındaki yağışlı mevsimde de seyahat etmek mümkündür. Küçük ülke olmasına karşın aşırı sıcaklardan kaçmak için yüksek yerlere çıkmak genelde kurtarıcıdır. Uzun ve siyah kumsallarıyla popüler Pasifik sahilini ve yakın tarihin izlerini taşıyan kentlerini gezmek daima keyif vericidir fakat seyahat süresini önceleri ayarlamak yolculuğun kolaylaşmasını sağlamaktadır.

 

Ülkede güvenlik problemi önemli boyutlarda olsa da Türk vatandaşlarından vize istenmemesi durumu El Salvador'a yapılacak yolculukları daha cazip kılar. CA-4 bölümü denen El Salvador'da, Nikaragua, Guatemala ve Honduras ülkeleri arasında geçiş yapmak şartıyla 90 gün süreyle kalma hakkına sahip olunabilir. Daha uzun seyahatler için süreyi uzattırmak gerekmektedir. Ek olarak Belize veyahut Kosta Rika'ya giriş çıkış yaparak süreyi uzatmak da mümkündür.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Fiji'ye nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?