Protez tırnak bakımı nasıl yapılır?

Protez tırnak rahatça çıkarılabilir, lakin protez tırnağın çıkarılması ve bakım yapılmış olması için protezin çıkarılmasının sonrasın...

 

Elleri daha güzel göstermeye yardım eden protez tırnak, sahip olunan tırnakların üstüne yapay bir tırnak yerleştirilmesidir. Var olan tırnakların daha düzgün, bakımlı ve gösterişli olması açısından, üstüne ek bir yapay tırnak yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Tırnak yapısı bozuk, hasta yahut bir nedenle tırnağından memnun olmayanların tercih ettikleri bir yoldur ve kozmetikle hiçbir ilgisi yoktur. Protez tırnak üç ayrı halde uygulanabilir.

Protez tırnaklar öz tırnaklardan kırk kat daha güçlü olduğundan dolayı ufak darbelerde çıkması veyahut kırılması bahsi geçen değildir. Sert bir darbe alındığı zaman ve protez zarar gördüğünde ise korkulmaması gerekmektedir. Kırılan, zarar gören protezin tedavisi mümkündür.

Diğer tekniklerle yapılmış olan protez tırnaklar için özel solüsyon kullanılmalıdır. Özel solüsyon kullanıldığı zaman tırnaklarda bir çözünme işlemi gerçekleşecektir. Bu çözünme işlemi muhakkak tırnak sağlığı için bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.

Jel ile yapılmış bir protez tırnağı özel törpüsü ile çıkarılması gerekmektedir.

Protez tırnağı çıkarıldığında öz tırnakların uzadığını fark edilir. Protez tırnakların tekrar takılma işlemini gerçekleştirmeden önce öz tırnakları kısaltmak gerekmektedir. Bu süre zarfında uzmanların önerdiği özel bakım ürünleri kullanılmalıdır.

 

Protez tırnakların kullanım süresi, kişinin tırnaklarının uzama hızına göre değişiklik göstermektedir. Ama kişinin tırnaklarını daha sağlıklı ve hijyenik olarak kendini daha rahat hissetmesi açısından ayda bir tırnağı yenilemesi önerilmektedir.

Protez tırnaklar istenildiği kadar uzun kullanabiliriz. Tırnak; altındaki kan damarcıklarından beslenir. Bundan dolayı bir zararı yoktur. Zaten vücutta kullanılan ölü bir uzuvdur tırnaklar.

Birinci yöntem; jeller kullanılarak yapılmaktadır ve benzer işlem bir plastiğin üstüne de uygulanabilir.

İkinci yöntem; hasta tırnaklara uygulanmaktadır. Hasta tırnaktan kasıt yenilmiş tırnaklar, kırılmış veyahut mantar vb. hal meydana gelmiş tırnaklardır.

Üçüncü yöntemde toz jel tekniği vardır. Bu da en kolay ve en fazla tercih edilen protez tırnak tekniğidir. Protez tırnaklar yapay olmasına karşın hayli doğaldır ve öz tırnaklara göre kat kat daha güçlüdür.

Protez tırnak rahatça çıkarılabilir, lakin protez tırnağın çıkarılması ve bakım yapılmış olması için protezin çıkarılmasının sonrasında minimum bir hafta beklenmesinde yarar vardır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bordo nasıl kombinlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?