Bebek bakıcısı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bir çok alanda olduğu gibi bebek bakıcılığında da alınması gerekli olan eğitimler mevcuttur. Son dönemlerde yaygınlaşan ve bakıcılara...

 

Ebeveynler, yoğun ilgi ve bakıma ihtiyaç duyan bebeklerini, türlü nedenlerden ötürü bebek bakıcısına emanet etmek zorunda kalır. Bir çok ihtiyacı olan bebek bakımı çok fazla sorumluluk gerektirir. Zaman geçtikçe ailenin bir üyesi biçimine gelen bebek bakıcısı tercihinde çok narin olunmalıdır. 

Bebek bakıcılarının alması gereken eğitimler

Bir çok alanda olduğu gibi bebek bakıcılığında da alınması gerekli olan eğitimler mevcuttur. Son dönemlerde yaygınlaşan ve bakıcılara profesyonellik kazandıran kurslar, sertifikalarla eğitimin tamamlandığını evraklar. Bu eğitimler doğru iletişim, tuvalet alışkanlığı, gelişim sürecine katkı sağlama, bakım kuralları, bebeğimizin yaşam güvenliğini sağlama, sağlık ve hastalık takibi ve sosyal aktivitelerle çocuk gelişimine destek gibi eğitim süreçlerinden oluşur.

Bebeğimizin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş olan talimatları düzenli halde takip edebilme disiplinini kazandırmayı hedefler. Alınması gerekli olan kursların süreleri asgari 2,5 ay olup, 5 aya kadar çıkar. 

Her ailenin çocuklarının bakıcılarına belirledikleri özellikler değişiklik gösterebilir. Ama dikkatli olunması gerekli olan ortak özellikler vardır. Çocukları seven ve sevgisini gösterebilen insanların seçilmesi önemlidir. Bebeklerle ve biraz ilerleyen yaşlarında çocuklarla problemsiz bir biçimde ilgilenebilmek için gereken olan diğer özellik sabırlı olmasıdır.

 

Bebek bakıcısında bulunması gereken önemli özellikler

Bebeğimizin aynı süre içinde birden fazla ihtiyacı olabileceği için aynı zamanda birkaç işi takip edebilen, sevecen ve güler yüzlü kişiler olmalıdır. Beklenmedik haller karşısında soğukkanlılığını koruyabilmeli ve olayları yönetme becerisine sahip olabilmelidir. Bebeğimizin ihtiyaçları çoğu kez pratiklik ve hız gerektirdiği için hızlı ve dakik olması da önemli özelliklerdendir.

Bebeklerin hem psikolojik aynı zamanda zihinsel gelişimleri için gayet önemli olan oyunları, bakıcının büyük bir sabırla oynamaktan keyif alması gerekmektedir. Seçilen kişinin bakıcılığı meslek olarak kabul etmiş olması önemlidir. Bundan dolayı işini disiplinli bir biçimde yürütecektir. Seçilen kişinin temiz, düzenli ve dürüst olması hayli önemlidir. Bir çok problem, bu özelliklerin eksikliğinden kaynaklanır.

Genelde değişiklik gösteren bebek bakım yöntemlerine adapte olabilmesi için yeniliğe açık ve sabit fikirli olmayan bir kişi olması gerekmektedir. Bebek bakımı süreklilik gerektirdiği için işe devamını etkileyecek bir rahatsızlılığın olmaması gerekmektedir. Bebeğimizin sağlıklı ortam ve koşullarda büyümesi için sigara kullanmıyor olmasına dikkat göstermek gerekmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Anne sütünü artıran besinler nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?