Vücut çatlaklarına doğal bakım önerileri

Çatlak oluşumu üstünden zaman geçmiş ve rengi beyazlamış çatlakların giderilmesi gayet zordur. Yeni oluşmuş ve rengi beyaza dönmemiş ...

 

Cildin ani bir biçimde gerilmesiyle oluşan çatlaklar, estetik kaygı oluşturan önemli cilt sorunlarından biridir. Devamlı ergenlik, hamilelik ve hızlı kilo alıp verme sonra ortaya çıkar. Cilt renginden daha açık, ince çizgiler durumunda görülebilen çatlakların erken zamanda tedavisi daha kolaydır. Ama üstünden uzun zaman geçmiş çatlaklarda cildi eski şekline döndürmek zordur.

Vücut Çatlaklarına Doğal Bakım Önerileri

Çatlak oluşumu üstünden zaman geçmiş ve rengi beyazlamış çatlakların giderilmesi gayet zordur. Yeni oluşmuş ve rengi beyaza dönmemiş çatlaklarda, cilde esneklik kazandıran doğal yağlar ve cildin yenilenme sürecini hızlandıran kozmetikler ile fayda sağlanabilir. Çatlak tedavisinde en ehemmiyetli adım, çatlak oluşmasına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması ve cildi esnek tutmaya dikkat göstererek yeni çatlakların oluşmasının önüne geçmektir. 

Vitaminler ve antioksidan bileşikler açısından zengin olan doğal yağlar, cildin nem oranını dengeler ve esneklik kazandırır. Çatlaklar için badem yağı, jojoba yağı, zeytinyağı, kayısı yağı ve susam yağı en fazla kullanılan doğal yağlardır. Bu yağlar cildin ihtiyacı olan nemi sağlarken, benzer zamanda içerdikleri antioksidan bileşikler ile hücre yenilenmesini teşvik eder. Dokuların daha çabucak onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Çatlak nedir? Nasıl oluşur?

 

Çatlaklar cilt dokusunun hızlı biçimde gerilmesiyle ortaya çıkar. Cildimiz katmanlardan oluşur. Çatlaklar, dermis ismiyle anılan cildin ikinci katmanında ortaya çıkar. Cilde esneklik veren lif dokularının kilo alma, uzama gibi nedenler nihayetinde gerilmesi dermisteki liflerin kopmasına neden olur. Çatlaklar ilk oluştukları zamanda kırmızı-mor renktedir. Çatlak oluşan kısımlarda yoğun bir biçimde kaşıntı hissedilir. Kopan lifler vücut tarafından tamir edilmeye çalışılır. Fakat cilt dokusunun bütünlüğü bozulduğundan, tamir edilmiş bölgeler cilt tonuna kıyasla farklıdır.

Çatlakların en fazla meydana geldiği bölgeler göğüsler, göbek ve karın kısmı, kollar, baldırlar, kalça ve diz çevresidir. Ergenlik dönemindeki hızlı uzama vb. faktörler nihayetinde meydana gelen çatlaklar dikey çizgilere sahiptir. Ani kilo alıp verme nihayetinde oluşan çatlaklar ise yatay çizgiler halindedir. Çatlakların en çok görüldüğü yerlerin başında karın kısmı gelir. Hamilelik ve kilo alma ardından genişleyen karın kısmındaki dokular yıpranır ve esnekliğini kaybeder.

Uygulama

Hem çatlaklara karşı koruma sağlamak aynı zamanda var olan çatlakların ilerlemesini önlemek için sabah ve akşam sürekli biçimde yağ uygulaması yapılmaktadır. Badem yağı, zeytinyağı yahut jojoba yağı gibi yağlar yalnız olarak kullanılabileceği değişik yağlar karıştırılarak da kullanılabilmektedir.

 

Kullanılacak yağın dairesel hareketler ile cilde masaj yaparak uygulanması önemlidir. Masaj ile yağ cildin derinine nüfuz ederken, yapılmış olan hareketler kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır. Artan kan dolaşımı cilt hücrelerine daha çok oksijenin ve besinin ulaşabilmesine yardım etmektedir.

Uygulama öncesinde basınçlı soğutulmuş su ile masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırır. Artan kan akışı cilt hücrelerinin daha fazla beslenmesini sağlamaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Protez tırnak nasıl yapıştırılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?