Kaval nasıl temizlenir?

Kaval çalınırken üfleme nihayetinde içeride oluşan su buharı birikmesi kavalın şişmesine yol açabilir. Şişme nihayetinde da kavalda ç...

 

Kaval çalarken temiz ve sağlıklı sesler elde edilebilmesi için enstrüman bakım ve temizliğinin en doğru bir biçimde yapılmış olması gerekmektedir.

Kaval çalınırken üfleme nihayetinde içeride oluşan su buharı birikmesi kavalın şişmesine yol açabilir. Şişme nihayetinde da kavalda çatlamalar ortaya çıkabilir. Yağlama yapıldığı zaman içeride biriken su kavalda emilimi olmadan dışarı atılır. Böylelikle temizleme ve bakım işlemleri aynı zamanda gerçekleştirilmiş olur. Kaval temizliği her çalıştan sonra enstrümanın içinin kuru bir bezle silinmesiyle tamamlanmalıdır. Bu bölüm için nemi kolaylıkla emerek kalıntı bırakmayan bezler tercih edilmelidir ve işlem yinelenirken yeni ve temiz bez kullanılmasına özen gösterilmelidir. 

Kuruma, kaval için sorun yaratabilir çünkü kuruma nihayetinde genişleyen gözeneklerden hava kaçırma durumu başlayabilir. Bu halde da kavaldan sağlıklı ve temiz ses elde etmek git gide zorlaşır. Bunun önüne geçebilmek için her çalımdan önce kavalın içine birkaç damla saf zeytinyağı damlatılmalı ve enstrüman dik konumda birkaç dakika bekletilmelidir. Ek olarak kavalı ayda 1 kez, 1 hafta boyunca içi yağ dolu bir havuzda bekletmek de yararlı olacaktır.

Kaval ağaçtan üretilen bir müzik aletidir. Ağaç da yapısı gereği bakım ve temizliğe ihtiyaç duyan bir maddedir. Bu ham maddenin kuruması da nemli kalması da sorun yaratacaktır. Bundan dolayı kurumayı önlemek için yağlama işlemi, nemlenmeyi önlemek için de bez ile kurulama işlemi devamlı aralıklar ile yapılmalıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Hip-hop müzik nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?