Meyan kökü şerbeti nasıl yapılır?

Meyan kökü şerbeti; meyan kökü bitkisinin kökünün lif lif durumuna getirilip içme suyu içine konarak dinlendirilmesi ve akabinde süzü...

 

Su kenarlarında yetişen meyan kökü baklagillerden çok senelik bir bitki olarak bilinmektedir. Yaprakları tıpkı bir kanat şeklindedir ve yaprakların üstü hafif tüylüdür. Açtığı çiçeklerin rengi mor, lila ve pembe tonlarındadır. Meyvesi koyu kırmızı renktedir. Yetiştirildiği yerler içinde Türkiye de yer alır. Meyan kökleri toplandıktan sonra nem ve ışıktan korunarak kurutulur.

Malzemeler

2-2,5 litre su

2-3 adet çubuk tarçın

6-7 adet adet karanfil

Yarım kahve fincanı meyan kökü

Meyan kökü şerbeti; meyan kökü bitkisinin kökünün lif lif durumuna getirilip içme suyu içine konarak dinlendirilmesi ve akabinde süzülüp içilebilir hale getirilmesi ile elde edilir. İçilebilir şerbetin kendine özel bir tadı ve kokusu olur. Bu şerbeti yapmak son derece basittir. Suyun içine atmış olduğunuz lif halindeki meyan köklerinin suya renk vermesi beklenir. Tadına lezzet katmak için içine çubuk tarçın ve adet karanfil ilave edebilirsiniz.

Meyan kökü ilaç yaparken ve kola yaparken çok fazla kullanılır. Bu köklerden elde edilen şerbet çok ünlüdür. Şerbetin diğer bir adı da aşlamadır. Meyan köküne çoğu kişinin kulak aşinalığı mevcuttur. Ama faydalarını ve ne işe yaradığını herkes tam anlamıyla bilmemektedir. Özel olarak tıbbi açıdan bütün dünya tarafından tanınan bu bitkiyi herkes evinde bulundurmalıdır. Dilerseniz evinizde çayını veyahut şerbetini de yapıp içebilirsiniz. Meyan kökünün içinde sayılabilecekler arasında sakaroz, glikoz ve nişasta da yer alır.

 

Genel anlamda sonbaharın bitmesine yakın toplanarak kurutulur. Uzmanlar bağışık sistemini güçlendirdiğinden yanalar. Bundan hariç meyan kökünün idrar söktürücü, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerinin de olduğu belirtilmektedir. Ağız yaraları için, tansiyonun düzene sokulması için, hazımsızlık ve kabızlık için bile tıpta ondan faydalanılmaktadır. Hassaten Adana ve Malatya'ya ait olan bu her derde deva olan şerbetin evde nasıl yapılacağına bir bakalım.

Meyan kökü şerbetinin fazla tüketilmemesi gerekir. Fazla tüketildiğinde ödem oluşturabilir. Tansiyonun çıkmasına neden olabilmektedir. Böbrek rahatsızlığına bile neden olabilmektedir. Bebek emzirenlerin ve hamile olanların meyan kökü şerbeti içmemesi tavsiye edilir. Devamlı devamlı kullanılmadığında zaten bu biçimde problemlerle karşınıza çıkmayacaktır. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Yemekle su içilir mi? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?