Keçiboynuzu nasıl bir ağaçtır?

Sıcağı seven bir bitki olarak bilinir. 45ºC'ye kadar dayanabilmektedir. Ama gelişimi için en ideal sıcaklık 24ºC'dir. Bir don halinde...

 

Latince adı 'ceratonia siliqua' olan keçiboynuzunun diğer bir adı da 'harnup'tur. 5000 yıldır kullanılan keçiboynuzu, eski dönemlerde çölde ekmek yerine kullanılmıştır. Ek olarak tohumları elmas ölçmek için değerlendirilmiştir. Bu özelliği bütün tohumların ağırlığının eşit olmasından gelir. Baklagiller ailesindendir. Yakın zamanımızda meyveleri taze ya da kuru tüketilebilmektedir. Ek olarak pekmez yaparken kullanılmaktadır. Tohumları tekstil sanayinde kullanılır. Eskisi kadar olmasa da çikolatalarda tatlandırıcı olarak değerlendirilir.

İklim isteği

Sıcağı seven bir bitki olarak bilinir. 45ºC'ye kadar dayanabilmektedir. Ama gelişimi için en ideal sıcaklık 24ºC'dir. Bir don halinde verim hayli düşmektedir. Işığı seven bir bitki olarak bilinir.

Morfolojik yapısı

Yaprakları hayli serttir.

Meyve taze veyahut kuru olarak tüketime uygun olur.

Bitki, ağaç olabileceği gibi çalı formunda da olabilir.

Çiçekler 12 cm'ye kadar uzayabilir ve yeşilimsi kırmızıdır.

Gövdesi 10 metreye kadar uzayabilmektedir.

Ağırlıkları hiç değişmeyen tohumları vardır.

Kökleri sağlamdır ve derine inebilmektedir.

Meyveler hamken. Olgunlaştıkça kahverengi olur.

Mevsimlere göre keçiboynuzu

Keçiboynuzu ağacının meyve vermesi için minimum 10 yaşına gelmesi gerekir. En verimli meyveleri ise 15 yaşından sonra vermektedir. 15 yaşını tamamlayan keçiboynuzu ağacı meyveleri Mayıs ayında büyümeye başlar. Meyveler Haziran ve Temmuz gibi aylarda kahverengiye dönüşerek olgunlaşır. Hasat işlemi ise Eylül ayından başlamak suretiyle Kasım ve Aralık aylarına kadar sürmektedir.

 

Toprak isteği

Kuraklığa sağlam oluşuyla bilinen keçiboynuzu fakir toprakları sevmektedir. Mineral açısından zengin ve asit seviyesi yüksek olan topraklardan negatif etkilenmektedir. Gelişimi için en ideal topraklar kumlu, tuzlu ve alüvyal topraklardır. Sulama ve gübreleme gerektirmeyen bir ağaçtır.

Yetiştiği yerler

Türkiye’de keçiboynuzu kültür olarak yetiştirilmemektedir. Doğal olarak yetişen keçiboynuzlarından meyve toplanmaktadır. O nedenden dolayı de kaliteli meyve miktarı düşüktür. Doğal yayılımı ile Akdeniz kıyıları, Ege kıyıları ve Marmara’da yetişmektedir. Maksimum Akdeniz kıyılarında Antalya, Muğla ve Mersin'de bulunur. Ek olarak İzmir’de çalı formları görülmektedir.

Anavatanı Akdeniz bölgesidir. Dünyada maksimum İspanya'da üretimi yapılmaktadır. İspanya'nın Portekiz, İtalya, Fas, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Adası’nda yetiştirilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Sığla ağacı nasıl bir ağaçtır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?