Yazılım mühendisi nasıl olunur?

Türkiyede bazı üniversiteler Teknoloji Fakülteleri ve Mühendislik Fakülteleri'nde yazılım mühendisliği lisans eğitimi vermektedir. Bu...

 

Bilgisayar tabanlı programları kullanarak makineler, bilgisayarlar, elektronik eşyalar ve çok araç için yazılım programlayan meslek dalı yazılım mühendisliğidir. Yazılım mühendisliği bölümü türkiyede yeni yeni tanınan ve üniversitelerin yeni açtığı bölümlerdendir. Yazılım mühendisi olabilmek için bilgisayar, programlama, kod, yazılım eğitimleri alınmalıdır.

Türkiyede bazı üniversiteler Teknoloji Fakülteleri ve Mühendislik Fakülteleri'nde yazılım mühendisliği lisans eğitimi vermektedir. Bu lisans eğitimini alabilmeniz için üniversite sınavında MF-4 puan türünden yeterli puanı almanız gerekir. Yazılım mühendisliği bölümü aldığı puan çeşidi ve eğitimi dolaylı olarak matematik, fen bilgisi isteyen ve bu bilgilere sahip olunarak çalışılacak bir kısımdır. Matematik ve Fen Bilgisi alanına ilgi duyan, bilgisayarda uzun zaman geçirebilecek insanların bölümü tercih etmesi daha yararlıdır.

Yazılım mühendisliği bölgesinde bilgisayar, kodlama, programlama ve web üstüne eğitim verilir. Lise eğitimi sırasında sahip olacağınız matematiksel veriler yazılım mühendisliği bölgesinde de karşınıza çıkacaktır. Yazılım mühendisi olan veyahut okuyan insanların matematiksel zekaları sosyal zeka çeşidine göre daha fazladır. Bu yazılım mühendislerine daha hızlı problem çözme yeteneği kazandırır. Mantık bilgisi ise sürekli gelişir. Ayrıca yazılım üretilirken ayrı bir bilgisayar dili kullanılmaktadır. Bu eğitimi alıp yazılım dilini öğrenen kişi, son günlerde milyonlarca kimsenin kullandığı interneti daha etkili biçimde kullanır. Yazılım mühendisleri bu ve çokca bilgisayar terimini normal internet kullanıcısından daha iyi kullanır.

 

Lisans eğitimi esnasında ya da sonra yapılacak olan staj mesleğin ilk adımıdır. Yazılıma ihtiyaç duyan çokca firma, şirket ve kurum vardır. Yazılım mühendisleri zor ve her bireyin yapamayacağı bir iş yaptıkları için yüksek ücretlerle çalışabilir. Çünkü bu iş yazılım dilini bilmeyi ve programlamayı gerektir. Yazılım mühendisleri staj sonrası özel şirketleri veyahut kamu kurumlarını tercih edebilir. Kamu kurumlarını tercih eden mühendisleri asgari asgari ücretin 4 katı ücret ile işe başlar. Özel sektörü tercih eden yazılım mühendisleri ise daha yüksek ücret kazanabilir, mesleki gelişimlerini arttırabilirler. Çalışmalarını ise müşteri yani kurum, kuruluş, şirket isteklerini göz ederek gerçekleştirirler.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Arkeolog nasıl olunur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?