Makarna nasıl ısıtılır?

Makarna eğer cam yahut plastik bir kapta saklanıyorsa, düzgün halde kaptan alınıp tencereye konulmalıdır. Üstüne biraz kaynar su ilav...

 

Önceleri yapılmış ve tencerede beklemiş makarnayı ısıtmak zordur. Tencere içine yapışan makarna tanelerini ısıtırken makarnalar kısmi halde ısınabilir, yer yer ısınmamış tabakalar olabilir. Benzer biçimde borcam veyahut plastik kaba alınmak suretiyle saklanan makarnalar da bekletildiği zaman yapışma problemi ile karşı karşıya kalacaktır. İşi bilen ev hanımları için başa çıkması kolay olabilen bu hal, işi bilmeyenler için içerisinden çıkılmaz bir hal alabilir. Makarnalar tam anlamıyla ısıtılamadığı gibi tencere tabanında yanlış ısıtma sonucu yanıklar dahi oluşabilir. Deneyimsiz hareketler sonucu makarna un ufak hale geldiği gibi ısınmamış bir makarna da cabası olur. Daha fazla gençler tarafından yapılmış olan bu biçimde dikkatsiz hareketler, birkaç püf noktaya dikkati açık olunarak makarnanın lezzeti ve görüntüsünden fire verilmeden halledilebilir.

Makarna nasıl ısıtılır?

Makarna eğer cam yahut plastik bir kapta saklanıyorsa, düzgün halde kaptan alınıp tencereye konulmalıdır. Üstüne biraz kaynar su ilave edilen makarnalar, biri birinden kolayca ayrılacaktır. Daha sonrasında az ateşte ısıtılmaya başlanan tencereye, iki - üç kaşık sıcak yahut soguk su ilave edilmelidir. Su kullanılarak tencerenin altının tutması önleneceği gibi, makarnalar da çözülmeye başlayacaktır. Şurada dikkatli olunması gerekli olan konu, tencereye su ilave edildikten sonra makarnayı dikkatli karıştırmaktır. Ek olarak, daha önceleri yapılmış makarna, mikrodalga fırında da ısıtılabilir. Mikrodalga kanına konan makarnanın üstüne havlu kağıt kapatılabilir. Mikrodalga kabının içine bir sıvı koymadan makarna, 2 - 3 dakika düşük derecede ısıtılabilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Mevsim salata nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?