Kuşkonmazın cilde faydaları nelerdir?

Maskelerin uygulanmasından sonra temizleme kısmında ılık su kullanımı tavsiye edilir. Bunun sebebi fazla sıcak suyun gözenekleri geni...

 

Gelişen teknoloji sağlık ve güzellik konusunda ilginç biçimde etki alanı oluşturamamış, tam tersine kişilerin bilinç kazanmasıyla birlikte tekrar doğaya dönüş başlamıştır. Kuşkonmaz bitkisi uyanan bilinçle birlikte cilt ve sağlık konusunda çok fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Not

Maskelerin uygulanmasından sonra temizleme kısmında ılık su kullanımı tavsiye edilir. Bunun sebebi fazla sıcak suyun gözenekleri genişletmesi ve cildin başka bir uygulamaya açık hale gelmesi durumunun doğmasına neden olur. Fazla soğuk su ile yıkanması da ters etki yaparak gözeneklerin fazlaca küçülüp kapanmasına ve cildin yeteri kadar hava alamamasına zemin hazırlar.

Kuşkonmaz benzer zamanda A vitamini yönünden çok bitkiyi kıskandıracak kadar zengindir. A vitamini sağlıklı cildin olmazsa olmazıdır. Yeterli A vitamini alımının olmadığı hallerde cilt yüzeyinde kuruluklar ve pul pul dökülmeler başlar. Cilt çok hızlı bir biçimde nem kaybeder.

B grubuna dahil olan B6 vitamini alyuvar üretiminde etkin rol oynar. Böyle bir işlevi gerçekleştirerek cildin de yeterli düzeyde beslenmesini ve bundan dolayı daha genç görünmesini destekler.

Benzer zamanda kuşkonmaz bitkisinin kaynatılması yoluyla elde edilen suyu cilt tazelenmesinde kullanılmaktadır. Bunu yapmak için bir nebze kuşkonmaz bitkisi suyun içine konur ve beş dk kadar kaynatılır. Daha sonrasında süzülür ve elde edilen su soğumaya bırakılır. Yeterli derecede soğutulan kuşkonmaz suyu bir parça pamuk kullanarak cilt yüzeyine uygulanmaktadır. Yüz kısmında kullanılan bu maske benzer zamanda boyun bölümünde de kullanılabilmektedir. 20 dk sonra cilt ılık su ile temizlenir.

 

Kuşkonmazın gövdesi, tomurcukları ve kökü ile beraber cilt bakımında tercih edilir.

Kuşkonmaz bitkisi C vitamini yönünden gayet zengin olduğu bilinir. C vitaminin kimyada adı ”askorbik asit”tir. Bu vitamin cilt yüzeyini uyarıcı özelliğe sahiptir. Sağlıklı ve genç görünen cilt için yeterli C vitamini alımı bu noktada şarttır. Özel olarak güneşte fazla kalındığı dönemlerde C vitamini tüketimi arttırılmalıdır. Bundan dolayı vücudumuzun melanin salgılaması düzene sokulur ve cilt yüzeyinde lekelenmeler en alt seviyede tutulur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Demirhindinin cilde faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?