Kot gömlek nasıl ütülenir?

Kot gömlekler için ısı ayarının maksimum seviyede tutulması kumaşa zarar vermeyecektir. Çoğu zaman sağlam kumaşlar olarak kabul edile...

 

Kot kumaşlar ütülenmesi en rahat parçalardır. Ama kot kumaştan gömleklerin azıcık daha fazla dikkate ihtiyacı olabilecektir. Kolay kolay kırışmayan bu parçalar doğru biçimde ütülendiğinde istenen sonuç kolayca elde edilebilecektir. Ama işlemin kolay ve pratik biçimde yapılabilmesi için bazı detayların bilinmesi gerekmektedir. Böylelikle daha hızlı ütü keyfi istenen sonuçlar ile yaşanmış olabilecektir. Öyleyse, kot gömlekler nasıl ütülenir?

Kot gömlekler için ısı ayarının maksimum seviyede tutulması kumaşa zarar vermeyecektir. Çoğu zaman sağlam kumaşlar olarak kabul edilen kot kumaşlar için yüksek buhar ve sıcaklık idealdir. Lakin yine de kot gömleklerin yapıldığı imalatçı önerilerine uymakta yarar vardır.

Kot gömlek bilhassa adım adım kol, ön göğüs ve arka omuzlarının ütülenmesine dikkat edilmesi gerekir. İşleme başlarken ütü masasının ucuna gömlek önce bir koldan sonra diğer kol tarafından giydirilerek yapılmaktadır. Ütüleme işlemi gömleğin düğmesiz yerinde başlanarak yavaşça ütülenir. Ütülenen kısımlar işlem esnasında elle çekilerek düzeltilir ve güzelce gerginleştirilir. Düğme kısımlarında ise ütünün ucu yavaşçacık içeri girecek halde sürülür ve kırışıklıklar açılır.

Gömleğin en son ütülenmesi gerekli olan yeri ise yaka kısımlarıdır. Gömlek yakanın tersi kişiye bakacak biçimde masaya yatırılır ve ütülenir. Daha devamında yakanın esas yüzü benzer halde yatırılarak, ütülenir. İkinci kısımda ütü azıcık daha bastırılır. Yakaya çizgi atmak için yaka kısım kapatılarak üstünden ütülenir ve rahat bir biçimde şekil verilebilir.

 

Kot gömleklerin ütüsüne başlamadan önce ilk yapılması gerekli olan ütü masasının boyutunu doğru ayarlamak olabilecektir. Ütü masasının boyu oturulacak veyahut ayakta durulacak şekle göre ayarlanmalıdır. Sonrasında ütünün ısı ayarına gelindiği zaman ise burası rahat bir ütü keyfi için çok önemli noktadır. Kırışıklıkların açılabilmesi için yüksek buhar özelliğine sahip bir ütüye sahip olmak gerekmektedir. Ütünün ağırlık olarak hafif olması da ütüleme işleminin daha rahat ve yorulmadan yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Kot gömlekler kimi zamanlarda genellikle de çamaşır makinesinde fazla sıcak tutulduğunda çok fazla kırışmaya maruz kalabilirler. Bu kırışıklıkların açılması için gömleğin nemli olması ve de ütünün azami sıcaklıkta olması gerekmektedir. Eğer ki gömlek kuruysa ütülenen yerler ütüden su fışkırtılarak nemlendirilmelidir. Lakin bu işlem yalnızca kuru ve ütülenmesi gerekli olan yerlere uygulanmalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Salonda ahşap nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?