Kızılcahamam kaplıcaları

Kızılcahamam temiz havası ve doğası ile de ünlü bir ilçedir. Sene içerisinde çok yoğun olmayışı ve hayli kaliteli hizmet veren tesis ...

 

Ankara'nın kuzeyinde yer bulan bir ilçe olan Kızılcahamam, ünlü kaplıcalarıyla bilinir. Asırlardır bu topraklar üstünde yaşayan toplumlar tarafından kullanılmış olduğu kabul edilen termal su kaynakları nedeniyle sene içerisinde bir çok yerli ve yabancı turisti ağırlayan takriben 27.000 nüfuslu bir ilçedir. 

Kızılcahamam temiz havası ve doğası ile de ünlü bir ilçedir. Sene içerisinde çok yoğun olmayışı ve hayli kaliteli hizmet veren tesis ve otellerin bulunması ve başkentin sınırları içerisinde yer alması nedeniyle ilçe, yıl içerisinde bir çok devlet erkanının toplantılarına, bazı spor kulüplerinin kamplarına da ev sahipliği yapmakta, şifalı suları da yediden yetmişe herkes tarafından ilgi görmektedir.

Kızılcahamam, gerek başkentin bir ilçesi olması, gerek İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlere yakın olması hasebiyle bir çok kişi tarafından tercih edilen bir bölüm konumundadır. Benzer zamanda talebin artması ile hızla gelişen ve sayıları devamlı artan termal otel ve tesislerle de bölüm önemini gittikçe arttırmakta, daha fazla insana hizmet etmeye başlamaktadır.

Kızılcahamam'a giden misafirlerin çoğu karayolunu tercih etmektedir. İlçe merkezine yakın bir otobüsü bulunur. Ankara Esenboğa Havaalanı'na da ulaşım rahatlıkla sağlanabildiğinden daha uzak illerden veyahut başka ülkelerden gelen insanlar hava yolunu da tercih edebilirler.

 

Kaplıcaların Faydaları ve Kızılcahamam Kaplıcalarının Şifaları

Yapılmış olan bazı araştırmalar nihayetinde Kızılcahamam Kaplıcalarının iyi geldiği bazı hastalıklar tespit edilmiştir. Hassaten sinir yolu hastalıkları, kadın hastalıkları, obezlik ve kandaki yağlanmalara iyi geldiği gibi solunum hastalıklarına da iyi geldiği bilinmekte, bir çok hastanın derdine şifa olur.

Kaplıca ve termal su gibi sıcak su kaynaklarının bazı hastalıklara iyi geldiği yüz senelerdir bilinmekte, alternatif tıpın alanına girse de bazen uzmanlar ve doktorlar da hastalarına kaplıca tedavisi önermektedirler. Böbrek ve idrar yolları hastalıkları, deri hastalıkları, mide ve bağırsak, göz, sinir sistemi hastalıkları, kadın ve solunum rahatsızlıkları bir çok derde derman olduğu söylenen kaplıcalar, bir çok hastanın çare aradığı bir kapı görevindedir. Türkiyede bir çok yerde çıkarılan bu kaynakların biri ve en önemlilerinden sayılabilecek kaynakların birisi de Kızılcahamam kaplıcalarıdır. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan İstanbul'a yakın tatil yerleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?