Kanopi nasıl yapılır?

Kanopi denince ilk akla gelen yer benzin istasyonlarıdır. Hem çalışanların aynı zamanda müşterilerin güvenliği ve konforu için benzin...

 

Binanın dış kapısının olduğu kısma yapılmış olan, binanın önünü yağmurdan, güneşten yahut kardan koruyan yapıya verilen isim olan kanopi, inşaat alanında markiz adı ile de ifade edilmektedir. Zamanımızda türlü alanlarda kanopiden yararlanılmaktadır. Kanopinin düzgün halde yapılmış olması için uygulanan yöntemler ve belirlenen kurallar bulunmatadır.

Kanopi nasıl yapılır?

Benzin istasyonları ve yolcu terminalleri için kanopinin kapladığı alan TAKS ve KAKS hesabına dahil edilmemektedir. 

Genellikle kanopinin yapım safhasında kolaylıklar vardır. Çünkü kanopi binadaki fonksiyonu gereği ayrı bir yaşam alanı ifade etmez. Yalnızca kullanılan bölgeyi örtmek gibi bir görevi vardır.

İlk başta kanopinin yapılmış olması binadan bağımsız olarak düşünülmeli, profosyonel ekipler tarafından yapılmalıdır. Kanopinin nasıl yapılmış olması gerektiği projelendirilmeli, ve son onay da alınınca uygulama safhasına geçilmelidir.

Belli alanlara göre kanopi için belirlenmiş kurallar bulunur. Benzin istasyonları ve yolcu terminalleri için duble yollarda 75 metre cephe genişliği şartı aranmaktadır. Bu rakam iki şeritli yollarda 45, il yolları için 55, geriye alan yollar için ise 40 olarak belirlenmiştir. Yol üstünde olmayan alanlar için bu rakam 30 metre olarak belirlenmiştir.

Kanopinin yapım kısmında üretim ve montaj değişik alanlar olarak değerlendirilir. Yapılacak alanın ihtiyaçları doğrultusunda çelik parçalar temin edilerek, kanopinin iskeleti tamamlanır. Daha sonrasında binaya münasip olara eklemeler veyahut isteğe bağlı olarak boyamalar yapılmaktadır. En son montaj gerçekleştirelerek iş tamamlanmış olur. Kanopi yapı gereği çelik çatılara olan benzerliği ile dikat çekmektedir. Benzer çelik çatılar gibi çok pahalı olmayan, uzun zaman dayanılılık gösteren yapılardır.

 

Kanopi hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Kanopi denince ilk akla gelen yer benzin istasyonlarıdır. Hem çalışanların aynı zamanda müşterilerin güvenliği ve konforu için benzin istasyonlarında kanopiden yararlanılmaktadır. Ek olarak oto yıkama-yağlama yerleri, oteller, kurumsal binaların giriş kapıları, yolcu terminalleri de başlıca kanopinin kullanılmış olduğu alanlardır. Bu biçimde yerlerde hem güvenlik aynı zamanda şahısların daha rahat olabilmesi için kanopinin düzgün şekidle yapılmış olması önemlidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Söve nasıl uygulanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?