İstop nasıl oynanır?

İstop toplu durumda oynanan bir oyundur. Oyuncuların yalnızca bir topa ihtiyaçları vardır. Oyuncular daire biçiminde dizilir ve arala...

 

Oyunlar birçoğu evrensel özelliklerinden ötürü dünyanın her yerinde bilinir ve kuralları da aşağı yukarı aynıdır. İşte o oyunlardan birisi de pek çoğumuzun seve seve oynadığı istop oyunudur. İstop oyunu çocukların birlik içerisinde oynayabileceği sosyal bir ortam yaratırken görsel ve sözel hafızayı geliştirdiği için kreşlerde, anaokullarında ve ilkokullarda özelikle öğretilen oyunlardan biridir. Şimdi nasıl oynandığını görelim:

İstop toplu durumda oynanan bir oyundur. Oyuncuların yalnızca bir topa ihtiyaçları vardır. Oyuncular daire biçiminde dizilir ve aralarından biri ebe sıfatıyla dairenin merkezinde topla beraber yerini alır. Ebe topu havaya dik bir biçimde, diğer oyunculardan birinin adını söyleyerek fırlatır. Adı söylenen oyuncunun gayesi topu yere düşmeden havada yakalayabilmektir. Eğer topu yere düşmeden yakalayabilirse başka bir oyuncunun adını söyleyerek tıpkı ilk ebenin yaptığı gibi topu havaya atar ve sırasını savar. Ama topu yere düşmeden önce yakalayamazsa bu sefer bir renk söyleyerek topu havaya atar. Diğer oyuncular kaçışarak o rengi bulmaya çalışırlar ve bulduğu nesneye temas ederler, ebe de diğer oyunculardan o rengi bulamamış herhangi birisini topla vurmaya çalışır. Vurulan kişi yeni ebe olur ve oyun böylece benzer halde devam eder. Lakin oyuncuların tamamı söylenen renkte bir nesne bulmuşlarsa ebe, ebe olmaya devam eder ve başka bir renk söyler. Ebe lakin rengi bulamamış başka bir kişiyi vurduğu zaman ebelikten kurtulabilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kızma birader nasıl oynanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?