Perma ne kadar süre dayanır?

Saç çabuk kırılan ve yıpranan bir yapıya sahiptir. Her gün yüksek sıcaklık ve kimyasala maruz kalan saç yıpranır. Hal böyle olunca sa...

 

Saç şekillendirme zahmetli ve zor bir iştir. Ayrıca öyle ki kadınlar her gün maşalar veyahut bigudiler kullanmak halinde kalabilirler. Şekil ve görüntü itibarı ile her ne kadar güzel olsa da, bu hal saç için hayli olumsuzdur.

Saç çabuk kırılan ve yıpranan bir yapıya sahiptir. Her gün yüksek sıcaklık ve kimyasala maruz kalan saç yıpranır. Hal böyle olunca saç yapısını korumak da güçleşir.

Perma yaptırdıktan sonra dikkatli olunması gerekli olan hususlar vardır. Örnek vermek gerekirse perma yaptırıldıktan sonra saçı tekrar şekillendirmek saçma olabilecektir. O yüzden olabildiği kadar saça tekrar beşeri bir faaliyet uygulanmamalıdır. Bilhassa genç yaşlardaki kişilerin perma yaptırma konusunda iki kez düşünmeleri gerekmektedir. Saça yan etkileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Perma, saça sürülen solüsyon hasebiyle saçın uzun zaman dalgalı ve dolgun görünmesini sağlayan kimyevi bir uygulamadır. Permanın saçta kalma süresi 2 ile 5 ay arasında değişir. Bu süre saçın yapısı, permanın saça etkisi veya saçın yıpranması gibi faktörlere bağlıdır. Geçen süre nihayetinde perma saçta dağılmaya başlar ve saç düzleşir.

Saçın sürekli doğal halinin daha güzel ve daha canlı olduğu da unutulmamalıdır. En sağlıklı olan saçın doğal biçiminde kullanılmasıdır. Vücudumuza en ufak alınan bir kimyasalın bile nelere neden olduğu düşünüldüğü zaman, saça uygulanacak kimyevi işlemlerin de birçok olumsuzluğa sebebiyet vereceği ihtimali netleşir. Saç köklerinden deriye geçişin olduğu unutulmamalıdır. O neden ile saça olabildiği kadar kimyevi işlem uygulanmamalıdır.

 

Kısaca, perma sağlıklı olmayan kimyevi bir işlemdir. Saçta kalma süresi 2 ay ile 5 ay arasında değişebilir. Perma yaptırmadan önce, permanın negatif etkileri gözden geçirilmelidir.

Permanın saça vermiş olduğu zarar küçümsenmemelidir. Perma yaptırılıyorsa bile uzun aralıklar ile olmalıdır. Yalnızca güzel görüntü elde etmek için saçın yapısına göz göre göre zarar verilmemelidir. Zira saç yapısı bir kere bozulduğunda geri dönüşü olmayacaktır.

Permanın saçta uzun zaman kalması durumu saç biçimine bağlıdır. Örnek verilecek olursa hafif dalgalı ve kalın telli saçlarda, permanın kalma süresi uzundur. Yahut yağlı olmayan, yani kuru saçlarda perma daha uzun zaman kalır. Bunun nedeni permanın kimyevi olması ve permaya etki edecek başka bir kimyasalın bulunmamasıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Saç diplerindeki kaşıntı nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?